Béčko doma naplno bodovalo

Brněnské Béčko se letos porpvé představilo na domácí půdě. V hale na Morendě přivítalo soupeře z Prostějova a Bělé pod Bezdězem. Nakonec to dopadlo dobře a z turnaje jsme vytěžili plný bodový zisk. Jak se to celé seběhlo, si přečtěte v článku.

V prvním střetnutí jsme se utkali s rezervou Prostějova. Naše sestava: Peter, Lukáš, Dana, Eliška; Tomáš, Marek, Lucka, Aduš.

Vstup do utkání byl velmi pomalý, obě družstva se předháněla v tom, které častěji netrefí koš. Soupeř měl sice trochu delší útoky, protože jsme v obraně zbytečně daleko odstupovali od útočníků, ale výrazné šance Prostějov neměl. To my jsme jich v našich mírně chaotických útocích měli obrovské množství, ale jejich proměňování bylo naprosto zoufalé. Nedařilo se ani posilám z Áčka. Po 15 minutách byl stav 1:0 v náš prospěch, po první půli pak 4:1 (!!!).

Do druhé půle soupeř postavil 3 nové hráče ze základní sestavy jejich A-týmu a na hře se to ihned projevilo. My jsme také kontrovali střídáním, když Kuba nahradil Petera, Mirka Elišku a Zbyňa Tomáše. Prostějov se díky rychlým trefám během 5 minut dotáhl, ale díky naší zlepšené mušce v útoku jsme stále drželi krok. V útoku nás bohužel stále trápil špatný pohyb a zbrklost v přípravě zakončení, ale nahrazovala to poměrně dobrá obrana, i když ani ta se občas nevyvarovala hloupých chyb. Minutu před koncem byl stav vyrovnaný a chtěli jsme hlavně remízu udržet. Bohužel zbrklost v útoku nás o míč připravila a dala šanci soupeři. Ten ji nevyužil a my jsme získaný míč dostali ještě jednou do útoku. Lukášova dalekonosná střela 10 vteřin před koncem neuvěřitelně našla svůj cíl a my jsme se mohli radovat z prvního letošního vítězství 13:12.

Střelci: Sopko 3, Pazourek, Máša, Koláčná, Horák 2; Jonáková, Brychtová 1, Bušík, Rompotl, Coufalová L., Dvořáková A. 0

V dalším utkání mezi Prostějovem a Bělou jsme mohli sledovat svého příštího soupeře. Zápas vyhrál Prostějov 17:8.

V posledním utkání nás čekala tedy Bělá. Věděli jsme, že když podáme zodpovědný výkon, neměli bychom mít v zápase problémy. Naše sestava: Bady, Tomáš, Eliška, Dana; Peter, Zbyňa, Mirka, Aduš.

V utkání jsme od začátku měli jasnou převahu. Velkou pochvalu v první půli zasloužila obrana, která velmi rychle získávala míče a soupeři dovolila jen minimum šancí. Bohužel se opět dlouho opět nedařilo v útoku. Zejména prvních patnáct minut bylo festivalem zahozených šancí. Zahodili jsme několik donášek, střely z 3-4 metrů vůbec netrefily obroučku, střely z dálky často míjely o několik metrů. Nakonec se ale přece jen začalo dařit zkušenějším hráčům a poločas jsme vyhráli 11:4.

Do druhé půle jsme opět zamíchali sestavou, na hřiště přišla místo své sestry velká Barča, místo Zbyni nastoupil Lukáš, místo Petera Marek a Tomáše vystřídal Kuba. Během druhé půle ještě Danu nahradila Maruška. Ke hře samotné asi není moc co říct, z pozice trenéra mohu vytknout jen hloupé chyby v obraně, které vedly ke zbytečným penaltám. Pochvalu zasloužila v útoku čtverka vedená Kubou, která předváděla velmi pěkné kombinace, zkoušeli si různé signály a využívali správného pohybu za záda, náhru za koš a podobně. Druhá čtverka po příchodu Marušky měla jasnou převahu a svého soupeře jasně přehrávala. Přesnou mušku ukázaly Eliška s Mirkou, autorky 5, resp. 4 košů. Nakonec jsme v pohodě vyhráli 22:10.

Střelci: Eliška 5, Mirka 4, Tomáš, 3, Maruška, Bady 2, Zbyňa, Peter, Adéla, Lukáš, Marek, Barča 1, Kuba, Dana 0.

Dvě vítězství znamenají první letošní body. Sice nestačí k posunu v tabulce, ale vytváří nám aspoň solidní náskok před poslední dvojicí.

Co se týče předvedené hry, musím říci, že se ani zdaleka neblížila našim možnostem, které jsme ukázali např. proti holandským soupeřům. Ale to je celkem pochopitelné, protože herní kvalita se vždycky ukáže až podle síly soupeře. Může nás těšit plný bodový zisk, ale naším stálým nedostatkem je technika a přesnost střelby a nahrávky. Bylo by třeba pracovat individuálně na odstraňování chyb v této technice, ale je to především v hráčích samotných, jestli svoji techniku chtějí třeba od základu změnit. Je to dlouhodobá práce, která se minimálně zpočátku může zdát zbytečná, protože nemusí vést k okamžitým zlepšením.

Druhý prostor ke zlepšení vidím především ke schopnosti vytvářet pestřejší herní varianty. Bohužel příliš často a zbytečně stavíme asistenty, navíc je stavíme stále stejně a občas dokonce naprosto špatně, ve špatný moment špatným hráčem. Měli bychom více hrát okolo koše a za košem, otevírat prostor s použitím pohybu za záda a šance pak přijdou samy díky rozpohybování obrany soupeře.

V obraně nepracujeme špatně, ale někteří mají zbytečný respekt a i od slabšího soupeře příliš daleko odstupují. Budeme pracovat na zvýšení tlaku v obraně, tak abychom soupeři ztížili soupeři náhru i střelecké šance. Zbytečně také soupeři dovolujeme stavět asistence, kterými nás pak dostává pod tlak. Musíme pracovat na tom, co v obranné fázi znamená "předobrana".

Autor: Ondra
Vydáno: 15.11. 2009 10:19