Brno slaví extraligový bronz

Předposlední květnovou sobotu se ve východočeské Jaromeři utkal KK Brno se Znojmem o bronzové medaile v České korfbalové extralize. Z pohledu postavení v tabulce po základní části byli mírnými favority brněnští, ale Znojmo ukázalo v semifinále excelentní formu a jen těžko uvěřitelný výpadek ho připravil o finálovou účast. Šance tak byly prakticky vyrovnané.

Brno vstupovalo do utkání konečně po mnoha zápasech ve své nejsilnější sestavě: Peter Bušík, Tomáš Cholava, Eliška Jonáková, Eva Fridrichová; Honza Šedý, Ivan Vávra, Maruška Mášová (Coufalová), Štěpánka Jonáková. Vstup do utkání se však povedl více Znojmu, které se chopilo vedení. Šance na obou stranách přicházely, ale jejich proměňování zatím vázlo, proto se skóre měnilo podruhé až v 6. minutě, kdy Znojmo zvýšilo na 2:0. Brno sice vzápětí snížilo, ale jeho snaha o vyrovnání byla stále marná. Na každé snížení Brno Znojmo dokázalo pohotově odpovědět a opět odskočit na rozdíl 2 košů. Utkání však dominovaly především obrany, takže příliš mnoho šancí k vidění nebylo a útoky často končily na obou stranách zkaženou nahrávkou nebo nepřesnou střelou před vypršením časového limitu. Ve 21. minutě se konečně podařilo brněnským srovnat na 6:6 proměněnou penaltou a když se vzápětí trefila těžkou střelou z dálky Eliška Jonáková, šli brněnští poprvé do vedení. Znojmo sice ještě dokázalo srovnat na 7:7, ale koš v 24. minutě z ruky Ivana Vávry znamenal opět vedení 8:7. A kupodivu toto vedení bylo pro vývoj utkání zásadní. Ačkoliv do poločasu zbývalo ještě dost času, žádná střela už cíl nenašla a závěrečná pětiminutovka tak byla předzvěstí vývoje zbytku zápasu.

Do druhé půlě šlo Brno v nezměněné sestavě, Znojmo vystřídalo jednu hráčku. A Brno vlétlo do úvodu druhé půle jako uragán. Po 7 minutách byl stav 12:7 z pohledu Brna. Jenže pak se jaksi soukolí brněnských útoků zarazilo, nefungovala souhra, útoky neměly koncepci a příležitostné drobné šance míjely koš. Soupeř se neprezentoval o nic lepší hrou, přesto dokázal snížit na 12:9. Pak přišel těžko uvěřitelný střelecký výpadek na obou stranách - více než 12 minut žádný z týmů nedokázal skórovat. Klíčový moment přišel v 51. minutě, kdy měl Znojemský Buchta k dispozici penaltu. Nedokázal ji však proměnit a tak na druhé straně z volného hodu trefila Eliška Jonáková a vrátila Brnu klid do žil. Znojmo mezitím vystřídalo, aby zkusilo oživit hru příchodem mladých sourozenců Kovalovských. Brno naopak poslalo na hřiště zkušené "veterány" Fridricha se Škrobovou. Ani aktivita znojemského mládí už nepřinesla víc než drobné snížení, na které Brno pohotově reagovalo a zkušeně si už konec utkání pohlídalo. V utkání, kterému dominovaly důsledné obrany nad nepřesnými útoky, si Brno vybojovalo po roce bez medailí opět bronzový úspěch. Na konci utkání znělo skóre 16:11 ve prospěch týmu z moravské metropole.

Ke stříbrnému úspěchu mladších žáků se tak letos přidala další medailová radost v nejprestižnější kategorii. Děkujeme všem, kteří nám v letošním ročníku drželi palce, poděkování samozřejmě patří všem hráčkám a hráčům, kteří se v průběhu soutěže do extraligy zapojili a samozřejmě také trenérovi, který dokázal tým na malé finále dobře připravit.

Autor: Ondra
Vydáno: 29.5. 2012 22:21