Bronz zůstává v Brně

Nejvyšší česká korfbalová soutěž v sobotu 12.4.20144 vyvrcholila Finálovým dnem, jehož hostitelství se ujalo Brno. Dvojice soupeřů jsou už několik let v podstatě „tradiční", v souboji o 3. místo se již počtvrté v řadě střetly celky Brna a Znojma, finálový duel pak patřil obhájci titulu z Kolína a jeho věčnému rivalovi z Českých Budějovic. Zhruba dvě stovky diváků se tak mohly těšit na to nejlepší, co může současný český korfbal nabídnout.

utkání o 3. místo
KK Brno x TJ Znojmo MS YMCA 24:17 (14:9)

Diváckým předkrmem finálového duelu bylo stejně jako v loňském roce střetnutí dvou jihomoravských celků. Brno, zklamané semifinálovou prohrou ve třetím zápase v Budějovicích, si chtělo spravit chuť a v zápase se Znojmem bylo pasováno do role favorita. V prvních minutách bylo k vidění poměrně hodně nepřesností. Hráči na obou stranách jakoby si teprve zvykali hrát v bouřlivé atmosféře zaplněné bohunické haly. Ačkoliv Brno evidentně chtělo spoléhat na herně silnější dívčí část týmu, první koše na jejich straně padly z rukou mužů. Na druhé straně kontrovali znojemští rychle zakončením Žáka, ale Brno si vzápětí dvoubodové vedení vzalo zpět. Znojemští v průběhu první půle využívali zejména na střelecky silnou dvojici Malačka - Podzemský na jedné straně, na druhé pak důraz a rychlost Nguyena s Žákem. Brno po počáteční nervozitě převzalo otěže zápasu a začalo navyšovat svůj náskok hlavně díky převaze na doskoku a přesným střelám sester Jonákových a Bušíka. Navzdory několika neproměněným šancím, včetně zahozené penalty, si brněnští postupně budovali výrazný náskok až na 14:9, které svítily na světelné tabuli po skončení 1. půle.

I v úvodu druhého poločasu se jako první trefili domácí, ale pak se jejich souhra zasekla a do dosud fungujícího soukolí se začala vkrádat nejistota. Jen komfortnímu náskoku a neschopnosti Znojma využít herního výpadku domácích mohli brněnští děkovat, že vedení v zápase stále patřilo jim. Z herní nejistoty ho nakonec vytáhly přesné střely Šedého a střídajícího Cholavy, které vnesly do brněnských řad zase trochu klidu. Od 40. minuty už začalo být všem na hřišti i v hledišti jasné, že bronzové medaile zůstanou stejně jako vloni v brněnských rukách. Tým z jihomoravské metropole kontroval hru, lépe se pohyboval a nebýt nepřesného zakončení ve vyložených šancích, mohlo být konečné skóre být ještě výraznější ve prospěch brněnského celku, než 24:17.

Střelci Brno: Bušík - 6; Jonáková E. - 4; Škrobová, Jonáková Š., Šedý - 3; Vávra - 2; Fridrichová, Cholava, Fridrich - 1; Weissová, Skála - 0.

Střelci Znojmo: Žák - 4; Malačka, Podzemský - 3; Mostbeková, Šebelová, Nguyen - 2; Zábojová, Kovalovský - 1, Buchtová, Ferkovičová, Veselý - 0.

Titul putuje na jih Čech

VKC Kolín x KCC Sokol České Budějovice 18:23 (7:11)

Finálový souboj dával od začátku tušit, že oba soupeři jsou připraveni použít téměř všechny zbraně k získání mistrovského titulu. Od prvních minut se na hřišti blýskalo a zejména u některých rivalských dvojic měli rozhodčí plné ruce práce, aby zkrotili jejich vášně na mez důstojnou vyvrcholení nejvyšší soutěže. Bohužel po herní stránce už se oběma celkům dařilo o poznání méně. Diváci v solidně zaplněné hale v Brně-Bohunicích dlouho čekali na první koš. Jako první se dočkali Budějovičtí a ti také své vedení začali pomalu navyšovat. Kolín jen těžko hledal zbraně na velmi těsnou nepříjemnou obranu Jihočechů, mnoho útoků loňského mistra končilo bez střely nebo nepřesným zakončením, které bez větších problémů končilo v rukou vysokých doskakujících budějovických hráčů. Ale ani střelecký stroj Sokolů nebyl v prvním poločase vyladěn na optimální otáčky, přesto díky většímu důrazu a přesnému zakončování dua Klacková - Bláha měli budějovičtí po 20 minutách komfortní náskok 5 košů - 2:7. Hubené skóre nakonec přece jen střelci v posledních minutách vylepšili, zejména Kolín konečně našel cestu, kudy může míč propadnout obroučkou, proto do kabin odcházely oba celky za stavu 7:11.

Úvod druhé půle začal tam, kde první půle skončila. Košů sice přibylo na obou stranách, pohledných nebo nápaditých souher však bylo stále jako šafránu. Kolín se stále trápil v koncovce, když už jeho hráči nebo hráčky dostali prostor pro zakončení, v mnoha případech trestuhodně minuli cíl. Jejich koše tak padaly zejména po standardních situacích - volných hodech a penaltách nařízených za fauly obránců. Na druhé straně naopak začala hra Budějovic konečně připomínat systémovost a účelnost, která je vždy zdobila. Jihočeši umně využívali výškové převahy a důrazu v podkošových situacích, díky níž měli jejich střelci více příležitostí k zakončení. Zejména forma nejlepšího střelce finálového duelu - Bláhy, působila v některých momentech téměř neomylně. Po 15 minutách druhé půle už začínalo být většině přítomných zřejmé, že Budějovice si svého soupeře k tělu nepustí. Stále si udržovali pěti- až šestibodový náskok a organizace hry Kolína stále nenapovídala tomu, že by to mohlo být jinak. Nepomohla ani několika násobná střídání. Téměř každý hráč z kolínského týmu sice dokázal vstřelit aspoň 1 koš, ale silného střelce, na něhož by se tým mohl v klíčových situacích spolehnout, bohužel ve svých řadách tentokrát nenašel. I proto so po závěrečném klaksonu mohli začít radovat hráči Sokola České Budějovice, kteří po zasloužené výhře 23:18 mohli po dvou letech opět oslavit mistrovský titul.

Střelci Kolín: Sládek - 4; Kolářová, Schwarz, Kubíček M. - 3; Čermáková - 2; Kubíček Š., Motáková, Hurdálková T. - 1; Paďouková, Filip - 0.

Střelci Č: Budějovice: Bláha - 10; Klacková - 6; Krejčí - 3; Hurdálková D. - 2; Kracík, Bínová - 1; Procházková, Pešák, Berná, Tsybyktarov - 0.

Anketa TOP českého korfbalu

V rámci Finálového dne ČKE měla korfbalová veřejnost šanci rozhodnout, koho považuje za nejlepší hráče, trenéry a rozhodčí uplynulého soutěžního ročníku. A kdo se tedy ceny odnesl?

Nejlepší juniorka - Denisa Kolářová (VKC Kolín / PKC Náchod)

Nejlepší junior - Patrik Nguyen (ZJ Znojmo MS YMCA)