Kategorie: reprezentace

Bude mít Česká republika zastoupení ve finále?

Probíhající MS očima Ondry Fridricha, který je jediným českým rozhodčím na tomto turnaji. Jaká byla příprava, který zápas byl nejtěžší, jaké má šance na pískání finále.

Ondro, jak probíhala tvoje příprava na probíhající MS?

Upřímně? Chtěl jsem toho udělat mnohem víc. Rozhodl jsem se před sezónou, že nebudu hrát a připravím se jako rozhodčí. Pískal jsem dva velké turnaje v Prievidzi a dvě ligová kola. Chtěl jsem se ale líp připravit i fyzicky, což jsem nedodržel a fyzičku jsem si zrovna moc nevylepšil.

Do Číny jste se přesouvali společně s ostatními rozhodčími?

Ne, každý rozhodčí měl individuální přílet a vyzvedli si nás na letišti. Z letiště v Šanghaji je to do Shaoxingu 3 hodiny autem, takže vyzvednutí bylo opravdu nezbytné.

Co tě v Číně nejvíce překvapilo?

Překvapil mě naprostý nesoulad vývoje v zemi - jen v Shaoxingu se momentálně staví neuvěřitelné množství (stovky) obrovských výškových budov, každý tu má nejmodernější iPhone4 nebo jeho čínskou kopii, vidíte tu nejnovější modely luxusních aut, na druhou stranu je v ulicích a v řekách špína, v dopravě neuvěřitelný chaos, lidi bydlí v chatrčích hned za hotelem, práce je jen minimálně mechanizovaná, všechno dělají lidi (viděli jsme tu starou paní, jak táhne obrovský vozík s asi 60 tvárnicemi). A na to všechno dohlíží tisíce policistů.

Jaká je organizace a propagace turnaje v Číně?

Propagace je celkem solidní, po městě je vidět několik billboardů, něco bylo v novinách. Organizace pokulhává - první den byla naprostá katastrofa, teď je to o něco lepší, ale například rozhodčí a jury nestíhají každý den večeři a organizátoři nejsou schopni zajistit pro nás jídlo.

Kdy a jak se dozvídáte o nominaci na konkrétní zápasy?

Vždy den až dva předem na celé úseky - tzn. základní skupina, čtvrfinálová skupina a teď už je to ze dne na den.

Byly nějaké speciální pokyny před začátkem turnaje? Na co si dávat větší pozor?

Ani ne, ale samozřejmě jsme prošli změny pravidel a bavili se o jejich výkladu a aplikaci v praxi. Jinak se spíš s ostatními rozhodčími průběžně domlouvám, jak budeme některé situace posuzovat a to se snažíme aplikovat všichni.

Mohl bys napsat pár řádek k zápasům, které jsi pískal?

V základní skupině jsem měl spíše jednoduché zápasy - Anglie x Polsko - Anglie nehrála dobře, ale přesto byla technicky lepší než nerozehraní Poláci.

2. zápas JAR x Hong Kong - to bylo hlavně o běhání - spousta nepřesností, minimum faulů.

Nejětší oříšek byl zápas čtvrtfinálové skupiny Katalánsko x Portugalsko. Nechtěl jsem ho pískat, protože tam byl jasný zájem ČR na výhru Portugalců a cokoliv bych pískl proti Kataláncům, mohlo se obrátit proti mě jako úmysl. Ale myslím, že jsem si s tím poradil dobře, bohužel pro Čechy výsledek už tak dobrý nebyl. Byl to asi můj nejpoveděnější zápas na MS.

Včera jsem pískal Čína x Německo a to byl naopak hrozný zápas. Jen bitva o doskok daleko za hranicí pravidel. Pořád jen fauly, volné hody a penalty. Nemám takové zápasy rád ani jako hráč ani jako rozhodčí. Ale byla to dobrá průprava na zápasy o umístění.

Velmi důležitý byl poslední zápas Katalánsko vs. Portugalsko, který měl částečně ovlivnit postavení českého výběru v tabulce. Byl jsi před utkáním nervozní? Měl jsi v myšlenkách, že všichni čeští fanoušci fandí Portugalsku a ty musíš být nestranný?

Jak jsem psal výše, přesně tak to bylo. Cítil jsem tlak ze strany Katalánců na nestrannost, Portuglaců na to, že pokud chtějí do semifinále, musí vyhrát, Češi potřebovali výhru Portugalců o 5 košů a naši hodnotitelé mě úmyslně chtěli vidět pískat pod tímto tlakem kvůli přípravě na případné pískání finále. Byl jsem nervózní, ale od začátku se mi povedlo nastavit hráčům jasnou laťku a kupodivu se mi je podařilo udržet celý zápas na uzdě. Myslím, že bych ani nezvládl být jiný než nestranný, respektive, kdybych začal pískat pro někoho, bylo by to okamžitě vidět a bylo by zle. Takže o nestrannost jsem strach neměl. Moje povinnost je být dobrý rozhodčí, nejsem tady za českou reprezentaci.

Máš nějaké informace, které zápasy bys měl ještě pískat?

Zatím ne, teď jsou nominace ze dne na den. Zatím mám jeden zápas na lajně.

Co bys řekl na případnou nominaci na finálový zápas?

Vím, že ta možnost je poměrně reálná. Jsme dva kandidáti a rozhodne se asi ve čtvrtek. Na jednu stranu bych byl hrdý na to pískat finále MS, na druhou stranu mám z takového zápasu velké obavy, protože jsem dosud ani v přípravných utkáních dospělé týmy Holandska a Belgie nepískal a vím, že to je vždy minimálně prvních 10 minut otevřená válka bez pravidel. Ale pokud to přijde, udělám všechno pro to, abych i já měl ze zápasu dobrý pocit.

Jak se ti zatím líbí výkon českého týmu? Měl jsi možnost vidět nějaký zápas?

Zatím jsem bohužel kvůli časové kolizi zápasů viděl jen utkání s Holandskem a Portugalskem, ale výkon našich hlavně proti Holandsku byl naprosto fantastický. Všichni, kdo to viděli, tak týmu gratulovali. V životě jsem neviděl Holanďany tak nervózní, jako když po 15 minutách prohrávali o koš a nebyli schopni přes skvělou obranu Čechů nic vytvořit. Rozdíl ve skóre naskákal až v posledních 10 minutách, kdy týmu došly síly, ale byla to výborná příprava na Portuglace. S nimi se našim nedařilo v útoku, ale zápas vyhráli lepší obranou, kterou si nacvičili právě na Holanďanech.  Kdyby naši hráli s Katalánskem na konci základní skupiny a ne první zápas (požadavek domácí Číny na slabšího soupeře na úvodní zápas MS před tisícovkou lidí), tak by s nimi určitě uhráli lepší výsledek. Ale to jsou jen "kdyby".

Díky za rozhovor a ať se ti daří.

I já děkuji.

Vydáno: 2.11. 2011 07:35