Dorost poprvé bodoval

Některé soutěže ještě ani nezačaly, ale dorostenci už se chystali na své 2. kolo. Tentokrát je čekala daleká cesta do východočeského Náchoda. Jestliže jsme předpovídali na konci 1. kola, že dorostenci určitě nějaké body letos získají, někde vzadu už klíčilo semínko myšlenky, že by se to mohlo povést už teď. A tak se i stalo, i když to nakonec byl bod jediný, všechny možná trochu mrzelo, že jich nakonec nebylo i víc.

Úspěch v Náchodě byl o to reálnější, že jsme konečně mohli postavit nejsilnější sestavu. Jenže to by dva z našich kluků nesměli ostudně zaspat a prošvihnout tak hromadný odjezd vlakem. Takto jsme odjížděli sice v dostatečném počtu, ale přece jen oslabeni.

1. zápas PKC Náchod x KK Brno 11:10 (5:3)

Náš tým sice byl oslaben o 2 členy, ale ani soupeř nemohl využít všechny své trumfy, především mu chyběla nejlepší hráčka této kategorie Denisa Kolářová, která plnila v té době reprezentační povinnosti. Přesto jsme ale věděli, že hlavní síla soupeře tkví s dívčí části týmu. Chtěli jsme se proto soustředit na precizní obranu dívek a kvalitní předobranu kluků. A tato taktika nám více méně také vycházela.

Do zápasu jsme vstoupili bez respektu. Na začátku jsme sice viděli na obou stranách hodně nepřesností, ale první koš jsme vstřelili my. Od začátku skvěle fungovala obrana dívek, když naše holky nenechávaly těm náchodským ani milimetr místa. Ale i soupeř měl své kvality a řada reprezentantek v jeho středu nám dávala pořádně zabrat. Po několika skvěle zabráněných útocích, které skončily klaksonem shot-clocku, i naše hráz padla a soupeř šel po povedených střelách reprezentantky Gabriely Hurdálkové do vedení. Celý poločas se nesl v duchu důsledných obran a spíše nepřesných zakončení, kterých využívali obránci na doskoku. Ani brněnským útočníkům se příliš nevedlo, často nám padaly míče z rukou, nahrávky končily v autu nebo v rukou soupeře. Naše akcie držel trochu nečekaný střelec - Marek Dlapa, který využil 2 zaváhání svého obránce a dvakrát skóroval. Soupeř byl ale přece jen o trochu přesnější a proto i poločasový výsledek byl sice na obou stranách hubený, ale pro Náchod příznivější - 5:3. Ale i pro nás byl velmi přijatelný a dával šanci do druhé půle.

Na začátku druhého poločasu soupeř vystřídal a získal výraznější výškovou převahu. Kromě ní také odhalil i některé z našich slabin v obraně a začal jich důsledněji využívat. I proto se po chvíli vzdálil na rozdíl 4 košů. Smutnou perličkou byla chyba v obraně po střídání, kdy jsem já, popletený trenér, vydal pokyn bránit vývoz z autu, ačkoliv hráči byli v obraně. Útočníci této chyby využili a snadno skórovali. Ale tato chyba brněnské hráče nesrazila a bojovali dál. Trochu jsme zamíchali se sestavou a změna zafungovala. Naše dívky dobře rozhýbaly útok a vytvářely si lepší šance. Pomalu jsme začali náskok soupeře stahovat. Jenže nás trochu srazila drobná zaváhání v obraně, která soupeři pořád dávala komfortní náskok 2-3 bodů. 3 minuty před koncem jsme ještě snížili na rozdíl 2 bodů a přes veškerou snahu už se nám nepovedlo víc, než se závěrečnou sirénou ještě snížit na konečných 11:10 ve prospěch Náchoda. Jak moc nakonec mrzela hloupá chyba trenéra, asi nemusím ani vykládat.

Střelci Brno: Kovář - 3; Dlapa, Hejčová - 2; Cupáková, Drábková D., Jemelíková - 1; Pléhová, Pospíšil, Sázavský - 0.

2. zápas PKC Náchod x KK Brno 10:10

Do druhého zápasu jsme vstoupili s pozměněnou sestavou, když prostor dostali hráči, kteří v prvním zápase do hry nezasáhli. Někteří se své šance chopili se ctí, některým se bohužel vedlo o poznání hůř. Nedařily se nám útoky, když jsme se sice sem tam dostali do zakončení, ale veškeré nepřesné střely končily v rukou soupeře kvůli špatně fungujícímu doskoku. Soupeř se tak relativně snadno dostal do vedení, které držel prakticky po celý zápas. Naše útoky sice nefungovaly, ale nad vodou nás opět držela skvělá obrana dívek. Problémem ale byla slabá obrana kluků, kdy i přes naše nejzkušenější hráče soupeř relativně snadno opakovaně skóroval. Přidala se i disharmonie v týmu plynoucí z nefungující souhry a nedostatku zkušeností některých hráčů. Proto také Náchod v poločase vedl zaslouženě 7:4.

Do druhé půle jsme ale rozhodně neskládali zbraně, vždyť rozdíl 3 košů v korfbalu nic neznamená. Martina Pelíška, kterému se zápas vůbec nevydařil, vystřídal Marek Dlapa a navzdory své menší výšce aspoň útoky více rozhýbal. Když soupeř 10 minut před koncem zvýšil na 10:6, zdálo se, že brněnští nebudou mít už na zvrat síly. Opak byl ale pravdou. Unavenou bojovnici Káju Hejčovou vystřídala svěží obranářka Denisa Pléhová, která hned po svém návratu posbírala své soupeřce několik míčů. Protože soupeř také vystřídal a do hry pustil méně zkušené hráče, najednou jsme se lépe v útoku prosazovali a vytvářeli si spoustu šancí. Jenže jen málokterá k naší škodě skončila košem. Částečně nás svazovala nervozita z pocitu, že ještě můžeme s výsledkem něco udělat. 4 minuty před koncem jsme snížili na rozdíl jediného koše. Obrana v tu chvíli fungovala na 200 % a nedovolila soupeři vůbec nic. Jenže naši útočníci se ne a ne trefit. Ačkoliv jsme si domluvili co a jak zahrát, přes koho útočit a jak zakončovat, ani největší šance neskončily košem. Až 40 vteřin před koncem se Vendy šikovně otočila na asistenci a její obránkyně ji nechtěně faulovala. Filip chladnokrevně penaltu proměnil. Bylo vyrovnáno. Soupeř svoji šanci na zvrat promarnil a my jsme dokonce po chybě obránce mohli jít do úniku, jenže nepřesná nahrávka v chaosu a stresu posledních vteřin naše snahy zmařila. Utkání tak skončilo smírně - 10:10.

Střelci Brno: Kovář, Pospíšil - 3; Jemelíková - 2; Drábková, Hejčová - 1; Cupáková, Dlapa, Pelíšek, Drábková A., Pléhová, Sázavský M. - 0

Hodnocení trenéra:
Máme první body! Chyběl kousek a mohli jsme získat víc než tento jediný bod. Co mě hodně mrzí, bylo to, že dva kluci do Náchoda nejeli, protože prostě ráno zaspali a „nechali tým na holičkách". Ale jsme jen lidé, to se prostě stane. Jsem rád, že po katastrofických představách o letošní sezóně jsme dokázali, že hrát korfbal umíme. Se soupeřem, který vloni získal bronz v této kategorii, jsme sehráli 2 naprosto vyrovnaná utkání. V obou nás držela famózní obrana dívek, která 3 reprezentantkám v dresu Náchoda dovolila jen velmi málo. Útok byl naší slabší stránkou a na něm musíme hodně zapracovat. Náš pohyb je špatný, nevyužíváme dobře prostor a dobré šance nám kazí špatné přihrávky.

Teď nás čeká víc než dvouměsíční pauza, kterou potřebujeme využít ke kvalitní přípravě, zlepšení technických dovedností a nácviku herních situací. Apeluji na všechny, aby poctivě chodili na tréninky a pokud je to v jejich silách, tak si i přidávali tréninkové jednotky s dospělými. Může vás to posunout o velký kus dál.

Autor: Ondra
Vydáno: 7.10. 2014 21:31