Dorostenci se nezúčastnili 1. kola

Problémy s žákovskými a juniorskými družstvy nějak neberou konce. Poté, co jsme už po loňské blamáži nepřihlásili družstvo žáků do soutěže, máme letos problémy už i v dorostenecké kategorii. Dorostenecký tým se totiž nedal dohromady na první kolo v Bělé pod Bezdězem.

Dovolím si tady trochu "vylít zlost", nevím, zda to něčemu pomůže.

Můžeme před tím zavírat oči, můžeme se tvářit, jako že se nic neděje, ale realita je jiná. Máme v současnosti takové problémy, že nejsme schopni postavit ani jediný tým v mládežnické kategorii, hrajeme jen jedinou soutěž a ani v ní nedokážeme odehrát všechna kola.

A důvod neúčasti v prvním kole? Jedna dívka nemocná, jedna na oslavě babiččiných narozenin, druhá na oslavě narozenin nevím koho. S rodiči jsme mluvili a ti bohužel odmítli své děti uvolnit s tím, že akci už nemohou odvolat. Zbyla jediná hráčka k dispozici a s tím se korfbal hrát nedá. Těžko vytýkat něco trenérům, pro přípravu družstva do Bělé udělali maximum, maraton organizačních telefonátů s Petrem Votočkem, svazem atd. vyústil ve vrcholnou trapnost, když jsme poté, co jsme čerstvě dohodli ubytování v Bělé, nakonec družstvo z turnaje odhlásili.

Příčiny se dají vydefinovat tři:

- Problém je v samotných hráčích a hráčkách, kteří nejsou ochotni se korfbalu věnovat, nečtou si termínovou listinu, nezajímají se o dění v oddíle, nedokáží zainteresovat rodiče do korfbalu, nedokáží je přesvědčit, že by chtěli v neděli hrát korfbal, proto je třeba rodinnou oslavu uspořádat v sobotu nebo příští týden. Otázka je, jestli to nedokáží, nebo nechtějí. Zatím mě přesvědčují o tom druhém.

- Problém je ve vedení oddílu, které nedokáže získat do korfbalu více hráčů pomocí náborů a proto se tým už několik leto potácí na hraně vyhynutí. Ačkoliv máme tucty ukázek na školách, nechodí nám z nich žádní žáci, nerostou z nich dorostenci.

- Problém je v organizaci družstva - hráči nevědí, že mají hrát a připraví si na víkend jiné aktivity. Tuto variantu nezavrhuji, ačkoliv se mi zdá nejméně pravděpodobná. Nicméně je nejsnadněji napravitelná. Počet tréninků je nedostatečný, hráči nemají poct života s korfbalem. Většina z nich korfbalově neroste, neučí se nic nového, jejich vrstevníci v jiných družstvech rostou korfbalově mmnohem rychleji.

Co teď ale s tím???

- Jednoznačně je třeba zapojit hráče žáků a dorostu do dění v oddíle. Myslím, že by měla být povinnost dorostenců účastnit se jako diváci domácích utkání A-čka. Mimochodem, kluci chodí, ale třeba holky jsem na zápase ještě neviděl.

- Ještě výraznější potřebu cítím u zapojení rodičů dětí do dění. Vždyť kolik rodičů chodí na dorostenecké a žákovské zápasy? Kolik jich nějak pomáhá oddílu (světlou vyjímkou je pan Pernica, kterému patří mnohé díky). Kuba přišel se spoustou nápadů a myslím, že ani já nejsem v tomto ohledu mimo mísu, ale potřebujeme trochu pomoc v jejich realizaci.

- je třeba zapojit více hráčů dospělých do dění v juniorských kategoriích. Přiznejte si sami, kdy jste byli naposledy se podívat na domácím zápase dorostu nebo žáků jnak než z povinnosti dělat zápis.

Jen jako shrnutí celého článku píšu konečný dopad neúčasti družstva na 1. kole:

- pokuta za neúčast (úhrada vzniklé škody na zbytečném pronájmu - bude přičteno dorostu k příspěvkům),

- pravděpodobná kauce min. 6.000,- Kč na účast v dalším ročníku soutěže,

- velká soutěžní ztráta na účastníky kola-dost těžko můžeme chtít postoupit, když nejezdíme na zápasy a prohráváme kontumačně

- hrozba vyloučení ze soutěže v případě další byť jediné kontumace

- ostuda v korfbalových kruzích - naše neúčast se probírala na několika úrovních...

- zvýšení nechuti něco dělat pro korfbal u několika členů vedení

Budu velmi rád, když se do komentářů k článku vyjádří hlavně dotyční dorostenci (teda pokud vůbec webové stránky svého oddílu čtou).

Na závěr děkuji moc Markovi a Kubovi za spolupráci při organizaci výjezdu, věřím, že se své nové trenérské role chopíte pořádně a situace se nebude opakovat.

Autor: Ondra
Vydáno: 23.9. 2007 23:53