Europa Shield III. - Neuvěřitelná bitva nakonec prohraná

V zápase pravdy o 1. místo ve skupině B se KK Brno utkalo v sobotní podvečer s španělským vicemistrem Valparadis. Katalánci měli ve svém středu celou řadu vynikajících reprezentantů, takže jsme věděli, že nás čeká extrémně obtížný zápas.

Do utkání jsme šli v sestavě stejné, jako v prvním zápase proti Nomads, jen se vyměnily obranná čtverka s útočnou: útok - Tomáš Cholava, Peter Bušík, Maruška Coufalová, Eva Kejdušová; obrana Ondra Fridrich, Ivan Vávra, Petra Škrobová a Mirka Koláčná.

Taktika zněla zpomalit soupeřův útok a nedovolit mu chodit do donášek. V útoku využívat stále prostor za košem a nutit soupeře k chybám plynoucím z náskoků na střílející hráče. Taktika zpomalení útoku sice vycházela, ale soupeř zareagoval velkým tlakem ze strany dívek do donášek. Bohužel celý zápas jsme nedokázali rychlost soupeře v donáškách zabrzdit a z toho plynulá celá řada faulů na penaltu. Zápas byl velmi tvrdý a rozouskovaný, i vinou velmi nepřesné německé rozhodčí. Celou dobu se skóre přelévalo ze strany na stranu, chvíli vedlo Brno, chvíli Valparadis. Dva krásné koše trefila Eva Kejdušová, soupeř kontroval zejména tlakem v 1-1, ale střelba pod tlakem byla z jejich strany velmi nepřesná. I proto bylo poločasové skóre vyrovnané 6:6.

Do druhé půle vstoupil lépe brněnský tým, když v těžké pozici trefil Peter Bušík. Soupeř sice kotroval a otočil na 8:7, ale přesná obrana brněnských dala šanci útoku, který postupně třemi koši zase otočil na 10:8. Jenže v obraně jsme si nedokázali dobře odstoupit od soupeře a dvě penalty znamenaly vyrovnání. Po několika dalších výměnách košů se začal blížit závěr. 4 minuty před koncem šlo Valparadis do vedení, jenže dva krásné koše Eva Kejdušové a Ivana Vávry znamenaly 2 minuty před koncem zase vedení brněnské. Soupeř si vzal time-out a to co se událo v poslední minutě snad nemá v korfbalové hstorii obdoby. Soupeř 56 vteřin před koncem vyrovnal. Po chybě pod košem Peter Bušík opět zvýšil - 45 sekund před koncem. Xavi Blazquez, ač jednoznačně bráněn, vyrovnává z odskoku na 15:15 - 36 vteřin do konce. Po ztrátě míče po střele Katalánci opět útočí a po zbytečné penaltě zvyšuje na 16:15 - 8 vteřin do konce. Brněnský útok si bere míč, Ivan Vávra si ho vymění s Petrou Škrobovou a z dálky suverénně vyrovnává - 6 vteřin do konce. Jenže v obraně si Mirka málo odstoupí a její rychlá soupeřka s klaksonem přetahuje vítězství na stranu Katalánců. Neuvěřitelný infarktový závěr Brno nezvládlo a prohra znamená, že se v neděli utká s portugalskou Benfikou, která naprosto neočekávaně prohrála s německým Schweriner.

Střelci Brno: Eva Kejdušová, Ivan Vávra, Peter Bušík 4, Petra Škrobová 2, Ondra Fridrich, Tomáš Cholava 1.

Celá sobota se nesla v duchu velkých překvapení. Nejdřív polská Varšava porazila o koš lídra anglické soutěže Nottingham, který zápas hrubě podcenil. Vzápětí německá mašina, která ráno prohrála vysoko právě s Nottinghamem, poráží překvapivě o koš portugalskou Benfiku a díky lepšímu vzájemnému zápasu postupuje do finále. Vzápětí maďarská Óbuda, která ráno naprosto vyhořela s Brnem, decimuje britské Nomads a vyhrává opět o jediný koš. Paradoxně si tak o poslední dvě příčky zahrají oba britské týmy, které si určitě věřily na medaile. O 5. místo budou hrát Maďaři s Poláky - pro oba týmy je to velký úspěch. O bronzovou medaily se utká Brno s Benficou Lisabon a finále obstará katalánské Valparadis s německým Schweriner.

Autor: Ondra
Vydáno: 29.1. 2011 20:23