Europa Shield IV. - Na bronz jsme nedosáhli

Zápas o třetí místo s portugalskou Benficou měl být alespoň malou náplastí za zklamání ze sobotního zápasu s Valparadís. Věděli jsme, že soupeř bude na zhruba stejné úrovni, jako Katalánci, takže se dal očekávat vyrovnaný zápas plný individuálních soubojů.

Do utkání jsme vstoupili v pozměněné sestavě, když do útoku šli Ivan Vávra, Ondra Fridrich, Petra Škrobová a s nimi Barča Dvořáková, do obrany se vedle Petera Bušíka postavil Honza Šedý s Maruškou Coufalovou a Evou Kejdušovou.

Bohužel alchymie změněné sestavy nezafungovala a proti koncentrovaným a precizním Portugalcům jsme marně hledali přesnost v souhře i zakončení. Zápas hraný tentokrát na 2x30 minut až příliš připomínal prohrané extraligové finále v sezóně 2009/2010. Soupeř se prezentoval velmi těsnou nechybující obranou a naše střely celých 15 minut zcela míjeli nejen otvor v obroučce, ale i obroučku samotnou. To dalo Benfice možnost pohodlěn postupně navyšovat skóre. První zásah Brna přišel až v 15. minutě z volného hodu a byla to jen korekce na 5:1. Hlavní problém něúspěchu brněnské souhry tkvěl v tom, že soupeř nám nedal prostor za košem a místo toho nás nutil do hry ve 2-2, což proti rychlostně lépe vybavenému soupeři byla cesta do pekel. O 10 minut později to nebylo o nic lepší a prohrávali jsme 8:2. V poslední pětiminutovce poločasu už na hřišti nahradil Honzu Šedého Kuba Máša a hra se přece jen rozhýbala. Do poločasu pak oba týmy stihly vstřelit ještě po 3 koších a na tabuli tak svítil po 30 minutách stav 11:5.

Z předchozího utkání s Valparadís jsme věděli, že ani takovýto rozdíl nemusí nic znamenat a chtěli jsme zkusit zabojovat a výsledek zvrátit. Tomu mělo napomoci střídání dívek, když Barču Dvořákovou nahradila Mirka Koláčná. A opravdu druhý poločas přinesl úplně jiný obrázek hry. Najednou se brněnský celek začal dostávat do šancí, držel dlouhé útoky a občas i ten míč obroučkou proletěl skrz. Po 40 minutách byl rozdíl už jen 3 koše, jenže právě ve chvíli, kdy jsme potřebovali zlomit odpor soupeře dalším košem, Portugalci 4x chladnokrevně skórovali a vnesli do svých řad klid a vedení o 7 bodů - 18:11. Ani tentokrát jsme nesvěsili hlavu a ještě jednou stáhli rozdíl na 3 koše. Do konce zbývalo ještě 7 minut a jiskřička naděje stále žila. I tu však Portugalci uhasili a nakonec zaslouženě zvítězili 21:16.

Střelci Brno: Ivan Vávra 4, Ondra Fridrich 3, Petra Škrobová, Marie Coufalová a Tomáš Cholava 2, Peter Bušík, Jakub Máša a Eva Kejdušová 1.

Ve finále nakonec po velké bitvě porazilo Valparadís německý Schweriner 21:17 a nám nezbývaly než oči pro pláč, když jsme si představili na místě radujících se Katalánců sami sebe. Jak malý kousek jsme byli od medailí a možná i od těch zlatých.

Přesto konečné 4. místo vůbec nepovažuji za neúspěch. Proč?
a) Turnaj byl premiérou brněnského korfbalu na evropské scéně a určitě si svoji krutou daň vybrala i nervozita a nezkušenost. Vyzkoušeli jsme si, co to znamená hrát absolutně naplno a příště budeme připraveni ještě lépe.
b) I v nekompletní sestavě jsme ukázali, že můžeme hrát vyrovnaně s ostatními špičkovými evropskými týmy, často plnými hráčů z reprezentačních výběrů jednotlivých zemí.
c) I jako neznámý tým jsme si vybudovali respekt a uznání soupeřů kvalitní pestrou hrou, na kterou se těžko hledala protizbraň.
d) Nasbírané zkušenosti, bojovnost a herní zodpovědnost bychom měli přenést i do našich extraligových zápasů a to by nám určitě mohlo pomoci, abychom se na podobný turnaj podívali třeba i příští rok.

Autor: Ondra
Vydáno: 31.1. 2011 18:15