Evropský bronz nepřišel, 6. místo je zklamáním

Ve dvou posledních ročnících korfbalové ligy mistrů bojovaly hráčky a hráči Korfbal klubu Brno o bronzové medaile proti portugalské Benfice, dvakrát neuspěli. V letošním ročníku si brněnský klub věřil, že na bronz poprvé ve své historii dosáhne. Nakonec se do bojů o medaile ani nekvalifikoval a bohužel neuspěl ani v zápase útěchy, kde ho čekala paradoxně právě portugalská Benfica.

KK Brno x Universita Kocaeli (TUR) 27:10

Přitom vstup do turnaje neměli Brňáci vůbec špatný. Los jim přisoudil na první den dva soupeře, kteří neměli být pro postupové ambice ohrožením. Nejdříve je čekal turecký tým Universita Kocaeli. Od prvních minut bylo jasné, že korfbalisté Brna svého soupeře převyšují ve většině korfbalových dovedností. Zejména brněnské dívky nad svými protivnicemi dominovaly a v zápase vstřelily celkem 20 košů z celkových 27. Konečné vítězství 27:10 bylo více než přesvědčivé.

KK Brno x Szentendre Kinisi Honvéd (HUN) 20:9

Druhým čtvrtečním soupeřem KK Brno byl maďarský mistr Szentendre. I v tomto utkání si brněnští hráči drželi od začátku 5 až 6 bodový rozdíl a byť Maďaři určitě kousali v obraně i útoku víc než Turci v předchozím zápase, zkušenosti a střelecká potence byly jednoznačně na straně KKBrno, které zasloužené zvítězilo 20:9.

KK Brno x CK Vallaparadis (CAT) 11:16

Pátek 13. ledna se ale pro Brňáky stal černým dnem. Paradoxně nastupovali Češi ke svému zápasu o postup do medailových bojů právě v momentě, kdy angličtí Trojans překvapivě 2 koši v poslední minutě otočili zápas s Benficou a zajistili si postup. Naděje, že by se Brno o bronz střetlo s Angličany byla jaksi přívětivější, než vidina zápasu s Benfikou. Jenže v cestě stál katalánský tým CK Vallparadis. S tímto soupeřem Brno v minulosti hrálo několikrát, nejdříve 2x smolně prohrálo o jediný koš shodně 16:17, vloni na Europa Cupu ale Brňáci zvítězili o 9 košů. A proto si věřili i tentokrát. Zpočátku se oba týmy tahaly o každý koš, pak ale přišel sedmiminutový brněnský výpadek provázený neproměněnou penaltou i spornými výroky rozhodčího a rázem z toho bylo 4 bodové manko. Poločas 8:5 ve prospěch Katalánců ale neznamenal nic hrozivého. Hlavně, když se Brnu povedl vstup do 2. půle, a dotáhlo se na jediný koš. Jenže Vallparadis nedal brněnským v poslední desetiminutovce ani milimetr prostoru, nutil český tým ke hře ve 2-2 místo jejich oblíbeného celoplošného korfbalu a suverénně si pohlídal konečné vítězství 16:11. Porážka tak fakticky znamenala nejen ztrátu šancí na bronzovou medaily, ale bohužel i neoblíbeného soupeře v boji o 5. místo.

KK Brno x TOP/Quoratio Sassenheim (NED) 9:27

Večerní souboj s domácím celkem TOP/Quoratio byl jen formalitou. Holandský mistr, pozdější vítěz celého Europa Cupu, nedal brněnskému týmu sebemenší šanci, dominoval ve všech prvcích hry a zasloužené zvítězil vysoko 27:9. I přes vysokou porážku si ale brněnští hráči snažili zápas s obrem užít a v několika momentech sklízeli jeho hráči zasloužené pochvaly z publika.

KK Brno x NC Benfica (POR) 20:26

Sobotní zápas o 5. příčku s portugalskou Benfikou měl být aspoň malou náplastí na medailové zklamání. Navzdory důkladné taktické přípravě to ale byli opět Portugalci, kdo v zápase tahal za delší konec. Od prvních minut dělali pohybliví hráči a hráčky Benfiky brněnské obraně velké problémy. Naopak Brňáci v útoku dlouho nemohli najít svůj řád. Až za stavu 2:7 konečně Brno začalo předvádět, díky čemu se na tento turnaj probojovalo, zlepšilo pohyb, využívalo více pohybu za záda soupeře a stáhlo až na 7:9. Ale soupeř víc nedovolil, stále si udržoval mírný náskok, který mu vydržel až do poločasu 12:15. Ani druhá půle nepřinesla zásadnější změnu obrazu hry, portugalské dívky perfektně kryly brněnské střelkyně a v útoku si svojí dynamikou získávaly velmi dobré střelecké příležitosti, které proměňovaly střídavě se svými mužskými protějšky. Když se k tomu přidal další desetiminutový brněnský střelecký výpadek, narostlo skóre až na hrozivých 16:24. Navzdory několika korekcím skóre v závěrečných minutách na obou stranách si nakonec 5. místo pro sebe získali hráči Benfiky v poměru 26:20.

Celkové 6. místo z 3. účasti na Europa Cupu je pro KK Brno určitě zklamáním - tým si myslel určitě výš. Na turnaji nedokázal porazit žádný tým z TOP5 evropského korfbalu. Ve hře se projevila zejména nízká úspěšnost zakončení pod velkým obranným tlakem, na který nejsou hráči a hráčky z české ligy zvyklí. Dominance Brna v české extralize v kontextu s výsledky zápasů na Europa Cupu jasně ukazuje, jak výrazně začíná český korfbal za evropskou špičkou zaostávat. Cesta zpět bude dlouhá a náročná. Zrovna KK Brno do své budoucnosti investuje hodně úsilí, času i prostředků a buduje určitě jeden z nejsilnějších korfbalových klubů v ČR, ale pokud se nezastaví současný propad kvality v celém českém korfbalu, hrozí riziko, že za pár let nebude v ČR proti komu hrát.

Přesto ale patří velký brněnský dík všem fanouškům, kteří na dálku u svých počítačů fandili, a nebylo jich málo. Velké poděkování také patří Attemu van Haastrechtovi a Bertu Molemovi, kteří pomáhali brněnskému týmu na turnaji, první jmenovaný trenérskými radami, druhý pak skvělou fyzioterapeutickou péčí a vždy skvělou náladou.

Autor: Ondra
Vydáno: 22.1. 2017 19:50