Ke zlatu chyběl krok - zbylo "jen" stříbro

V roce 2007 Brno prohrálo při své historicky první finálové účasti na turnaji ve Znojmě Českým Budějovicím 16:9. Po třech letech nás čekalo znovu finále, stejné místo a stejný soupeř. Přesto jsme věřili, že se historie nebude opakovat.

Do Znojma přijelo podpořit  brněnský celek několik desítek fanoušků, kteří mohli při nástupu družstev vidět očekávanou sestavu svých hráčů: Ivan, Tomáš, Eliška, Eva - Ondra, Honza, Maruška, Petra.

Trenér Brna překvapil nejen soupeře přehozením útoků, místo obvykle zahajující útočné čtveřice s Eliškou, zahajoval Ondrův útok. Tento krok soupeře sice možná překvapil, ale rozhodně nezaskočil a pravděpodobně mu, soudě podle vývoje utkání, i více vyhovoval. Bohužel plány Brna - hned v úvodu bojovností a rychlostí zatlačit soupeře blíž ke koši a z jistých pozic přesně zakončovat na první střelu - naprosto zkolaboval. Za první poločas jsme předvedli neuvěřitelné množství zkažených náher, proti fyzicky disponovanějšímu soupeři jsme zakončovali často z dálky a nepřesně, takže jsme okamžitě po první střele ztráceli míč, a když už jsme se dostali do jasných střeleckých pozic 4-5 metrů od koše, nedokázali jsme často trefit ani obroučku. To, co bylo celou druhou polovinu soutěže i během semifinále naprosto běžné, v sobotu naprosto nefungovalo. Nedařilo se vlastně vůbec nikomu. Tradiční síla - střelecká forma dívčí části, se prostě někam vytratila, kluci na tom nebyli o nic lépe. Neproměnili jsme několik donášek a podkošových dohozek, nedali jsme jediný koš ze vzdálenosti pod 5 metrů. Důsledek? Poločasové skóre 11:4 ve prospěch Českých Budějovic. A při zkušenostech našeho soupeře se dalo říct, že je zápas rozhodnutý.

Do druhé půle jsme nastoupili s odhodláním zkusit ještě s výsledkem něco udělat, mnohem lépe jsme bojovali v obraně, získávali obranné doskoky, jenže v útoku pokračovala naše nemohoucnost a za 10 minut jsme vstřelili jediný koš.Soupeř nás dál ničil svými silnými zbraněmi - přesnou střelbou ze střední vzdálenosti, dlouhými útoky postavenými na 1-2 zakončujících hráčích. A když se k tomu přidala i nečekaně přesná střelba některých hráček z dlouhých vzádleností, vidina otočení vývoje se nám začala vzdalovat. Velkou změnu do vývoje utkání přineslo střídání, kdy Honzu Šedého vystřídal Peter Bušík. Díky jeho doskokovým dispozicím jsme získali větší jistotu pod košem a najednou naše útoky byly delší, vytvářeli jsme si lepší šance a konečně je začali i proměňovat. A začali jsme také náskok soupeře stahovat. Když byl stav 6 minut před koncem o 4 koše, někde v hloubi začal hořet miniaturní lamínek naděje. Bohužel i ten náš soupeř dvěma koši sfoukl a ani naše okamžité odpovědi nic nezměnily na tom, že jsme v boji o mistrovský titul podlehli Českým Budějovicím 15:19.

Střelci Brno: Maruška, Eva, Ondra 3, Honza 2, Ivan 2, Tomáš 2, Eliška, Petra, Mirka 0

Autor: Ondra
Vydáno: 16.5. 2010 20:30