Korfbal trochu jinak

V lednu letošního roku se na mě obrátil student FTVS Bohumil Sedláček, který studuje obor pro zdravotně postižené. Zajímal se o korfbal zdravotně postižených a čeho se dopátral?

Korfbal pro tělesně postižené v České republice

Na Obchodní akademii v Jánských lázních hrají korfbal vozíčkáři v rámci tělesné výchovy a mají svá upravená pravidla:

1. Hřiště, koše a míč
Hraje se na celou tělocvičnu o velikost 18 x 9 metrů. Jako brankoviště slouží kruhy obranného území na košíkovou. Uprostřed je umělý koš asi 80 cm vysoký o průměru 40 cm.
Míč používají měkký molitanový velikosti fotbalového.

2. Pravidla
Družstvo tvoří 3 - 4 vozíčkáři (mechaniky i elektrické), případně 1 - 2 stojící hráči, dle složení třídy.
Rozehrává se ze středu hřiště. Pohyb s míčem - míč na klíně a smí se ujet 3 m, nebo třikrát odstrčit rukou, nebo jet a při jízdě driblovat. Z klína se míč nesmí brát.
Zákaz vjezdu, nebo vstupu do brankoviště.

Vstřelené koše:
- vzduchem 1 bod
- odrazem od země 2 body
Hrají na dva poločasy asi 15 minutové.

Korfbal pro vozíčkáře - oficiální verze

Na začátku byla hra korfbal, potom přišel plážový korfbal a vodní korfbal a nyní přichází i korfbal pro vozíčkáře. Jsou v něm samozřejmě rozdíly oproti korfbalu, ale je to sport, který učí vozíčkáře být aktivní rukama a těší je radost ze hry.
Na začátku se spojilo několik  lidí ze  sportovních center pro tělesně postižené ve Velké Británii a to z  Kent Development Office paní Jackie Hubbard, paní Kathy Hannock z Whizz Kidz organizace a paní Sarah  Philpott z klubu Pent Valley Leisure Centre ve Folkestonu a vytvořili novou hru.

Tyhle tři organizace jsou centra ve Velké Británii zabývající se sporty tělesně postižených lidí. Např. organizace Pent Valley Leisure Centre  má pod sebou klub Valley Friday Fun Club - je to klub specializující se na korfbal pro vozíčkáře. Schází se každý pátek, mladí od 5 do 18 let věku. Pod heslem „ty to dokážeš" se snaží nejen rozvíjet sportovní dovednosti vozíčkářů, ale vytvářet mezi nimi i přátele. Zvou si mezi sebe nejen tyto postižené, ale i sourozence těchto dětí. Každý měsíc si zvou nějakého trenéra jako hosta. Tento projekt zaštituje paní Sarah Philpott.

Korfbal pro vozíčkáře je nová hra. Teprve  v listopadu 2005 vytvořili tzv. zkušební den. Se spousty trenérů a skupin odzkoušeli znalosti a dovednosti lidí na vozíčcích a postupně díky možnostem a schopnostem a upravování pravidel, vytvořili nový sport tzv. wheelchair korfbal (korfbal pro vozíčkáře).

Poté tato pravidla zaslali k odsouhlasení panu Grahamu Crafterovi z International Korfball Federatin (mezinárodní korfbalová organizace) a tato organizace je schválila. Takže korfbal pro vozíčkáře tedy Wheelchair korfball spadá pod tuto mezinárodní korfbalovou organizaci stejně jako korfbal.

Samozřejmě tato hra musí mít upravená pravidla oproti klasickému korfbalu a to:
S míčem smí hráč popojet pouze 2,5 m a potom se může jen točit na místě
- míč se nesmí dotknout židle, pouze rukou hráče
- nesmí se dotknout míče když nesedí na židli
- může se pohybovat s míčem v klíně nebo v ruce
- hráč nesmí postupovat blíž ke koši když obránce je blíže než 50 cm
- ostatní pravidla zůstávají stejná jako u klasického korfbalu (zřejmě tedy počty a složení  hráčů, hrací časy 2 x 30 min, atd. zůstávají stejné)
- v dostupných materiálech se nikde nezmiňují o snížení výšky koše jak je zřejmé z přiložených fotografií.

Protože k vytvoření a schválení pravidel došlo v lednu 2006 zatím se nikde nepíše o tom, zda evropské či světové poháry ve kterých se hraje korfbal budou zahrnovat i korfbal pro tělesně postižené.

Evropský pohár korfbalu 2006 se pořádal již v lednu 2006 na Slovensku v Prievidze, ale to ještě tenhle typ pro tělesně postižené nebyl schválen. Za nás hrálo Znojmo. Zatím se podle všeho hraje jen v Anglii jako specialita a novodobý sportovní obor této země a začíná se teprve rozšiřovat do jiných států takže mezinárodně zatím asi nic neproběhlo.

Zdroje :

(http://www.korfballmedia.co.uk/css/bka%20magazines/bka%20mag%20feb06.pdf