Korfbalové souboje brněnských základních škol II.

Informace o turnaji 4.tříd. Ohlasy učitelů, hráčů a celkové hodnocení turnajů.

Turnaj žáků 4. tříd

Posledný piatok v dubnu zakončili sériu korfbalových turnajov žiaci 4.ročníkov. Zúčastnené školy zostali rovnaké ako na predchádzajúcich turnajoch. Aj tohto turnaja sa účastnili niektoré známe detské tváre, ktoré sme vídali na korfbalových tréningoch v priebehu školského roka.

V priebehu turnaja bol vidieť značný pokrok v hre detí, ktoré sa zlepšovali od zápasu k zápasu. S každým zápasom stúpala aj intenzita ich snaženia. Preto bol jasným vyvrcholením turnaja posledný zápas, v ktorom sa malo rozhodnúť o víťazovi. Hráči domáceho výberu ZŠ Laštůvkova B pod vedením svojej pani učiteľky, ktorá počas celého zápasu udeľovala presné pokyny, boli v tomto zápase aktívnejším tímom, bránili veľmi pozorne a dostávali sa aj do veľkého počtu šancí. Tie ale nedokázali premieňať, pričom ale ani ich súper zo ZŠ Bosonožskej svojich pár príležitostí nevyužil. Preto takmer celý zápas trval bezkošový stav, ktorý nakoniec prelomil svojou úspešnou strelou najlepší strelec turnaja Jakub Urbánek (6 košov) a futbalovým výsledkom 1:0 tak zaistil svojmu družstvu výhru v turnaji. Najlepšou strelkyňou turnaja sa stala Zuzka Zádrapová (2 koše) zo ZŠ Žebětín.

Fotky z turnajů

Výsledky turnaja 4.triedy:

ZŠ Laštůvkova A  - ZŠ Laštůvkova B  2:9
ZŠ Bosonožská    - ZŠ Žebětín   4:3
ZŠ Laštůvkova A  - ZŠ Bosonožská  2:4
ZŠ Laštůvkova B  - ZŠ Žebětín   4:1
ZŠ Laštůvkova A  - ZŠ Žebětín   2:5
ZŠ Bosonožská    - ZŠ Laštůvkova B   0:1

Konečné poradie:

1. ZŠ Laštůvkova B 14:3 6
     2. ZŠ Bosonožská 8:6  4
     3. ZŠ Žebětín 9:10   2
     4. ZŠ Laštůvkova A 6:18  0

Autor článku: Peter Bušík

Hodnocení turnaje hráčkou: Sára Sahatcik  5.třída, ZŠ Bosonožská

Dne 12.4 jsme se zúčastnili turnaje v korfbalu na ZŠ Laštůvkova. Na turnaj dorazila čtyři družstva ze tří škol -  ZŠ Bosonožská, ZŠ Žebětín a domácí dvě družstva ze ZŠ Laštůvkova. Po příjezdu jsme se odebrali do připravených šaten a kde nám byla shrnuta pravidla korfbalu.
Turnaj vyhrálo družstvo Laštůvkova A, myslím, že zaslouženě, byli prostě tentokrát lepší. Jsem si ale jistá, že příště vyhrajeme my.

Hodnocení turnaje učitel ZŠ Žebětín: Martin Zlatoš

Myslím, že to bylo super dopoledne a užili jsme si ho. Příště se určitě zase rádi zúčastníme.

Hodnocení turnajů učitelka ZŠ Laštůvkova: Lenka Dlapová  (pro místní noviny)

Korfbalové zápolení na ZŠ Laštůvkova

V měsíci dubnu se na naší škole odehrálo několik korfbalových turnajů mezi 3., 4. a 5. ročníky. Našimi soupeři se stala ZŠ Bosonožská a ZŠ Otevřená.  Zápasy byly vyrovnané a žáci všech kategorii si výborně zahráli. Ve všech ročnících se nám podařilo získat umístění na prvních pozicích. Všem reprezentantům naší školy děkujeme. Velké poděkování patří především Korfbalovému klubu Brno pod vedením trenéra Jakuba Máši, který turnaj zorganizoval. Zápasy pískal zkušený hráč brněnského extraligového týmu Peter Bušík. Asi si říkáte, co je to ten korfbal? Je to míčová hra, která pochází z Holandska a u nás se pomalu dostává do povědomí. Hrají proti sobě dvě smíšená družstva (jedno družstvo tvoří 4 holky a 4 kluci). Mírně tato hra připomíná košíkovou. Tento turnaj na naší škole neproběhl poprvé. Již minulé ročníky se odehrávaly na školním hřišti, kde si za jeden den změřilo svoji šikovnost a obratnost až 10 družstev. Pokud vás sport zaujal a přemýšlíte, čím by se mohla vaše ratolest v příštím roce zabývat, mrkněte na stránky Korfbalového klubu Brno.

Za všechny vedoucí týmů naší školy      Lenka Dlapová - tř. učitelka 4. A

Zhrnutie brnenských medziškolských turnajov

Všetko začalo ešte skôr než samotné súperenie škôl. Týždeň pred prvým turnajom sa uskutočnil seminár korfbalu pre učiteľov a pedagogických pracovníkov o využití korfbalu na školách. Ako lektor na tomto seminári sa predstavil tréner extraligového tímu KK Brno Jakub Máša, ktorý taktiež zorganizoval celú sériu turnajov, za čo mu patrí obrovská vďaka. Seminára sa zúčastnili vyučujúci zo všetkých škôl, ktoré následne súperili na turnajoch. Po krátkom predstavení korfbalu a teoretickom základe nasledovala praktická časť pre samotných učiteľov v telocvični a po nej ukážkový zápas žiakov miestnej Základnej školy Bosonožská.

Turnaje prebiehali na ZŠ Laštůvkovej v Brne - Bystrci, kde vďaka podpore vedenia školy máme dobré podmienky pre organizovanie podobných akcií ako sú ukážky alebo tréningy vonku, za čo musím na tomto mieste poďakovať pánovi zástupcovi Mirkovi Dlapovi.
Ako bolo vidieť na samotných turnajoch, tak jednotlivé pani učiteľky a učitelia zodpovedne pripravovali svoje výbery na každý turnaj, keďže na každej z účastníckych troch škôl sú korfbalové koše, ktoré vyučujúci využili aj počas hodín telocviku. Tým uľahčili prácu rozhodcovi, pretože všetky deti už poznali základné korfbalové pravidlá.

Na mladých korfbalistoch bolo vidieť zanietenie už od prvých zápasov, pričom aj ich korfbalové zručnosti behom turnajov narastali. Každý si chcel na koš vystreliť a väčšine sa to podarilo aj s viacnásobným úspešným zakončením. Taktiež povzbudzovanie v niektorých zápasoch by prevýšilo atmosféru nejedného extraligového stretnutia, pretože nielen náhradníci, ale aj pauzujúce tímy si navzájom fandili. Pre pani učiteľky bolo tiež radosťou sledovať svoje deti, ako sú zapálené pre tento kolektívny šport. Najväčším potešením pre deti boli pravdepodobne sladké odmeny, ktoré si na konci turnaja po svojich výkonoch zaslúžili.

Takáto propagácia korfbalu na školách už priniesla svoje ovocie, pretože hneď na nasledujúcich tréningoch sa objavili nové tváre z turnajov. Veríme, že noví hráči pri korfbale vydržia a prípadne by sa mohli pridať ďalší, k čomu by mohol napomôcť aj plánovaný každoročný júnový turnaj, v ktorom budú súperiť žiaci 3. až 9. tried viacerých základných škôl z Brna.

Peter Bušík, rozhodca všetkých turnajov.

Vydáno: 8.5. 2013 21:31