Maxikorfbal 2012 alebo zase ten posledný krok!

Už tradične sa na posledný júnový víkend vydali zástupcovia KK Brno do Českých Budějovic na poslednú akciu sezóny, ktorou bol turnaj o Český pohár, inak známy pod názvom Maxikorfbal. Ten bol v tomto ročníku spestrený účasťou zahraničného klubu DVO z Holandska a takisto Budějovickým pohárom pre talenty, teda juniorské tímy.

Reprezentanti Brna, ktorí sa zúčastnili len seniorského turnaja, sa na cestu vydali v 3 etapách. Ako prví dorazili Kuba s Maruškou priamo zo svojho „medového týždňa". Najväčšia časť sa vydala vlakom z Brna v zostave: sestry Dvořákové, Dana, Honza, Ivan a Peter. Cesta trvajúca 4 a pol hodiny nám ubehla veľmi rýchlo, pretože sme mohli oslavovať školské úspechy každého jedného z cestujúcich, troch čerstvých maturantov a troch tohtoročných absolventov vysokých škôl. Priamo na mieste v ČB sa k nám pripojili posily z Děčína, Martin s Martinou, ktorí budúcu sezónu budú pôsobiť v drese nášho klubu. Večer sme sa zastavili pri súčasti budějovického folklóru, „Hladovom okne" a následne zakotvili už v klasickej hospodě U tří sedláků.

V sobotu ráno nás o 9:30 už čakal prvý zápas a v ňom hneď na úvod súper z kategórie najťažších. Holandský tím DVO bol tvorený prevažne mladými hráčmi, a preto nás čakal veľmi húževnatý súper. Začalo sa zostra, tvrdé údery Holanďanov pod košom zostali nepotrestané rozhodkyňou, a tak niektorí z nás pristúpili na ich hru. Súboje pod košom sa stali obojstranne veľmi tvrdými, a preto koše padali hlavne z takýchto krátkych vzdialeností a penált. Celý zápas sa niesol výsledkovo vo vyrovnanom duchu, chvíľu bolo popredu DVO, chvíľu Brno. Strelecky sa presadila hlavne posila Martina, ktorá bola schopná bez problémov premieňať strely z väčšej vzdialenosti. Ku koncu zápasu si brnenskí hráči vybojovali jednobodový náskok, ktorý mohol Peter potvrdiť penaltou. Tú však nepremenil, pričom nedal ani nasledujúcu dorážku, keďže holandskí hráči už stáli na polovičke. Našťastie však Brno už takticky udržalo loptu v útočnej polovici a zdolalo holandské spestrenie turnaja DVO v pomere 10:9.

Po ľahkom obede sme nastúpili proti druhému súperovi z našej skupiny, B-tímu Českých Budějovic. Možno sme tento zápas podcenili, pretože domáca rezerva sa dostala do vedenia 2:0, čo však bolo spôsobené skôr našou nemohúcnosťou v útoku. Obrana nás nepúšťala do donášok ani striel z krátkych vzdialeností, a keď už sme sa k nim dostali, tak sme ich nedokázali premeniť. Naše útoky boli dlhé, s pomerne veľa strelami, niekedy aj viac ako 5-krát za útok, ale proste sme sa nevedeli trafiť. Do polčasu sme zaznamenali aspoň jednu úspešnú strelu z rúk posily Martina. Do druhého polčasu sme nastúpili odhodlaní, že tam predsa niečo padnúť musí. Naše odhodlanie však na chvíľu stlmila posila ČB, česká reprezentantka Klára Zábojová a zvýšila na 3:1. Potom sa však náš strelecký stroj rozbehol na plné obrátky a otočili sme na 8:4. Súper už len skorigoval výsledok dvoma košmi. Po dvoch výhrach sme si teda zaistili prvé miesto v skupine.

Po krátkej prestávke sme už museli byť pripravení na semifinálový zápas proti druhému tímu z druhej skupiny, ktorým bol Tábor posilnený o pár hráčov z Prostějova, ktorí na turnaji mali len svoj juniorský tím. Od začiatku sme jednoznačne ukázali, kto je favoritom a ujali sa viacbodového vedenia, ktoré sme si bez menších problémov udržali až do konca. Pravdupovediac, netuším, akým výsledkom tento zápas skončil, ale Brno potvrdilo svoju extraligovú príslušnosť a Tábor v pohode porazilo vysokým rozdielom. Na vedľajšom ihrisku sme potom sledovali druhý semifinálový zápas, z ktorého mal pre nás vyjsť súper do finále. Súperenie A-tímu Českých Budějovic a holandského DVO bol veľmi napínavý. Skončil najtesnejším rozdielom o jeden koš pre domácich.

Do finále sme sa teda postavili proti niekoľkonásobnému obhajcovi víťazstva na tomto turnaji. Pravdepodobne sa však dostavil akýsi komplex z tímu Českých Budějovic, keďže sme v halovej sezóne dokázali poraziť tohto súpera len jediný krát zo šiestich pokusov. Domáci šli rýchlo do vedenia vďaka úspešným strelám a aj vďaka naším chybám pod vlastným košom. Naopak naše útoky často končili po jednej strele alebo pokazenej nahrávke. Zápas bol nervózny, my sme boli premotivovaní a na pohode nám nepridal ani mladý holandský rozhodca, ktorý si pískal, čo sa mu zachcelo. Konečný výsledok 7:14 v náš neprospech. Opäť sa nám teda nepodarilo poraziť „Budky" v dôležitom zápase a domáci pokračujú v úspešnom ťažení a víťazstvom v Českom pohári.

Trochu sklamaní sme prebrali pohár za 2.miesto a večer sa vydali najskôr bojovať so „super vočami" a potom na party. Na nej sa ešte vybláznili pri beachvolejbale tí, ktorí toho za celý deň nemali dosť. Z pomerne nie vydarenej party sme sa pobrali spať a dohodli sa priam na nadľudskom výkone pre nasledujúce ráno. Tým bolo skoré vstávanie a cesta vlakom o 8:10 z ČB. Túto výzvu sa podarilo splniť a na obed sme dorazili späť do centra Moravy.

Celková úroveň turnaja bola oveľa lepšia než minulý rok, k čomu prispel najmä holandský klub DVO, ktorý postavil dohromady 4 družstvá, a tak zvýšil konkurenciu, napriek tomu sa opäť zúčastnilo pomerne málo domácich klubov. K náročnosti turnaja prispelo aj počasie, ktoré po celý deň maximálne pražilo, preto sa všetci hráči pravidelne osviežovali prúdom vody z prítomných hadíc.

Za posledné 3 roky je to už po tretíkrát na niektorom z podujatí strieborné umiestnenie, ktoré zvykne bývať sklamaním po prehratom finále. Preto nám neostáva nič iné, ako dúfať a hlavne zodpovedne trénovať, aby tá nasledujúca sezóna bola už víťazná.

Autor článku : Peter Bušík

Autor: Admin