Ohlédnutí za soustředěním v Holandsku

Na konci září se již většinou postupně zahajují korfbalové soutěže. KK Brno již ale druhý rok v tomto termínu vyráží do kolébky korfbalu, aby se jeho hráči přiučili něčemu novému a porovnali síly se svými holandskými vrstevníky.

V loňském roce jsme zavítali na sever Nizozemska do Stadskanaalu s týmy dospělých, dorostu, starších a mladších žáků. Letos naplnily autobus už pouze nejmladší kategorie - mini, mladší a starší žáci. I to svědčí o stále rostoucí základně brněnského korfbalu. A skupina 36 dětí a 9 „vedoucích" zamířila do městečka Veenendaal, kde jsme měli být hosty místního klubu SKF.

Den 1. - čtvrtek

Noční přejezd z Brna do Holandska proběhl bez komplikací a ráno už na nás čekalo typické holandské uplakané počasí. To nám ale letos vůbec nemuselo vadit, protože ve Veenendaalu pro nás byla připravená krásná sportovní hala, ve které jsme spali i hráli. Takže první čtvrteční ranní trénink všech 36 hráčů proběhl pěkně v suchu. Všichni jsme si hlavně protáhli rozlámaná těla z noci v autobusu a vstřelili své první holandské koše.

Odpoledne se počasí umoudřilo a všichni vyrazili na tréninky ven, protože SKF má k dispozici ve svém areálu hned 4 hřiště s umělou trávou. Trénink vedený holandským trenérem Danielem dal hráčům pořádně do těla a někteří už po prvních minutách sotva popadali dech.

Ale na odpočinek letos rozhodně nebyl čas, v podvečerních hodinách totiž hráče čekaly první zápasy s domácími celky. Nejdříve minižáci sehráli své zápasy ve variantě „čtyřkového" korfbalu. A nejlepší bylo, když se v polovině zápasu všechny děti promíchaly a tak společně hráli Češi s Holanďany v jednom družstvu. Děti si s touto výzvou poradily skvěle a bylo vidět, jak nejsou důležité jazykové bariéry, protože zápal pro hru všechno spojí. K vidění tak byly krásné souhry hráčů, kteří se nikdy dosud neviděli, navzájem si nerozumí, ale korfbal je prostě baví. A výsledky? Ty tentokrát nebyly vůbec důležité.

V následném zápase starších žáků na naše hráče čekal nejlepší tým SKF v kategorii C (do 15 let). Naše mladé naděje se blýskly velmi dobrým 1. poločasem, kdy své soupeře přehrávaly a nebýt mnoha neproměněných šancí, mohlo být vedení vyšší než 4:2. Ve druhé půli trenér Brna sestavu prostřídal, soupeř naopak reagoval zlepšeným výkonem, kdy začal objevovat ty správné cesty do naší obrany. Díky tomu nakonec zaslouženě vyhrál 12:7.

Večer pokračoval zápasem mladších žáků proti trochu starším soupeřům kategorie C, ale jednalo se o výkonnostně nižší 2. družstvo. Kromě silného soupeře naše mladší žáky čekala ještě výzva v podobě hry na vyšší 3,5m koše, na které normálně v ČR hrají až starší žáci. V prvních minutách se s oběma hendikepy porovnávali naši hráči poměrně dobře, problém byl spíš ve ztrátách míčů při vývozu z obrany. Ale ani hra v útoku nebyla úplně přesvědčivá, chyběl pohyb a kvalitní náhra. Nakonec domácí celek zvítězil 9:1, ale rozhodně to neznamenalo, že by brněnský tým svého soupeře ničím nepotrápil.

V posledním čtvrtečním zápase znovu hráli starší žáci, kteří měli svůj holandský program opravdu nabitý. Navíc je čekal soupeř nadmíru obtížný - mladší dorost SKF (kategorie B) a k tomu šloo 1. výkonnostní tým, který hraje nejvyšší holandskou ligu. Rozdíl v herní kvalitě byl evidentní, ale brněnští hráči nevypustili po celý zápas jediný míč či souboj a bojovali na maximum až do konce. Výsledek 31:8 byl samozřejmě drtivý, ale naši starší žáci se určitě neměli za co stydět.

Den 2. - pátek

Dopoledne začalo opět venkovním tréninkem s holandským trenérem Jaapem van der Berghem. Tentokrát šlo spíše o střelecká cvičení, ale ani ta nedala hráčům moc vydechnout.

Trochu odpočinku ale všechny čekalo odpoledne, kdy celá výprava vyrazila do nedalekého národního parku De Hoge Veluwe. Jedná se o velké území, kde se střídají pro Holandsko netypické husté lesy a planiny s písečnými dunami a vřesovišti. V parku si všichni návštěvníci mohou půjčit místní specifická bílá kola a projet si rozsáhlé území na nich. Tuto možnost jsme využili také a ve dvou skupinách jsme prokroužili nejzajímavější cestičky parku. Téměř všichni byli z výletu tak nadšení, že si dobrovolně prodloužili vyjížďku a místo ukončení okruhu ve středu parku jsme ještě na kolech zdolali další 3 km k jeho okraji, kam nás přijel vyzvednout autobus.

Večerní program obstaraly opět zápasy s místními celky. Nejdříve se mini utkali se svými protějšky z SKF D3 už klasickém osmičkovém korfbalu. A naši nejmladší hráči a hráčky si tentokrát vedli skvěle. Díky taktice hry vedené přes asistenta s donáškou proměňovali dobré šance a celý zápas vyhráli zaslouženě 9:4.

Mladší žáci sehráli zápas proti týmu, který přijel z nedalekého Driebergenu, kde v týmu Dalto kdysi působil stávající trenér brněnských starších žáků - Peter Bušík. Soupeř byl na tom herně výrazně lépe, ale naše hráče zdobila poctivá obrana a bojovnost. Po prvních relativně vyrovnaných minutách soupeř začal využívat svoji převahu a nakonec zvítězil vysoko 15:3.

Poslední zápas dne obstarali starší žáci. Proti domácímu týmu B2 odehráli opět vynikající první půli, ve které byli zcela vyrovnaným soupeřem. S přibývajícím časem došlo i na prostřídání všech hráčů a úroveň brněnské hry už neměla potřebnou kvalitu. Tým SKF nakonec zvítězil 18:6.

Den 3. - sobota

Sobotní program zahájily opět tréninky všech kategorií. Tentokrát se nám věnovali úžasní trenéři - Daniel - hráč 1. seniorského družstva SKF a jeho mladší kolega z juniorského družstva, které hraje nejvyšší holandskou ligu. Naše děti měly možnost vidět skvělou střeleckou úspěšnost a technikou obou hráčů a všichni měli možnost si je zkusit i bránit. Správné obraně byla také věnována část tohoto tréninku.

Ještě dopoledne čekaly mladší a starší žáky poslední zápasy ve Veenendaalu. Mladší měli možnost nápravy své reputace, když proti nim nastoupil tým kategorie D, tedy děti do 12 let. Jenže brněnští hráči snad při vědomí své fyzické převahy své soupeře podcenili. Naplno se ukázala velmi slabá míčová technika, když i proti mladším a menším protihráčům jsme měli problém vyvézt míče přes půlící čáru nebo doskočit nepřesné střely. Soupeř byl velmi pohyblivý a využil našich chyb. Ještě těsně před koncem byla šance na srovnání skóre, ale další zbytečná ztráta ve vývozu vedla k soupeřově vstřelenému koši a zasloužené porážce 8:10.

V dalším zápase čekali naše starší žáky hráči 4. tymu mladšího dorostu SKF. Tentokrát byla technická i herní převaha jasně na naší straně a vítězství 15:4 bylo zasloužené.

Na poslední část holandské anabáze se všichni přesunuli už s plně naloženým autobusem do 15 km vzdáleného Bennekomu, domovského města rodiny Boumanových, v jejichž klubu DVO jsme měli dohodnutou poslední sérii zápasů. Tu tentokrát načali mladší žáci, proti nimž nastoupil 4. výkonnostní tým věkové kategorie C (tedy C4). Tým byl paradoxně složen ze 7 dívek a jednoho kluka, což je v Holandsku v této kategorii povoleno. Brněnští hráči měli mít velkou technickou převahu, jenže první 2 čtvrtiny zápasu tomu moc nenapovídaly. Z prvních deseti získaných míčů v obraně se na útočnou polovinu povedlo přenést jen 7 a z nich další 4 útočníci ztratili v útočné zóně, aniž by vystřelili na koš. Po velmi důrazné promluvě do duší a uší hráčů se ve 2. a 3. čtvrtině zápasu obraz hry i výsledek zlepšily. Bohužel, když do poslední čtvrtiny nastoupili všichni náhradníci, kvalita hry bohužel opět spadla na úplné dno. Přesto si tentokrát mladší žáci vybojovali svoji první holandskou výhru 8:2.

V dalším utkání měli proti sobě minižáci stejně staré soupeře. Dlouho byla hra vyrovnaná, ale stejně jako u mladších žáků trápily naše nejmenší zkažené výjezdy z obrany. Jen díky nim získával soupeř převahu i ve skóre. Celý zápas se hrál na pro nás nezvyklých 2x25 minut a vzhledem k zátěži, kterou za sebou všichni hráči za ty 3 dny měli, bylo ve druhé půli už velmi vidět, jak moc hráčům ubývají síly. Poslední desetiminutovka se proměnila v exhibici domácích, kteří tvrdě trestali chyby a vyhráli nakonec vysoko 16:4.

Závěrečný zápas holandského turné obstarali starší žáci. Když v nejsilnější sestavě nastoupili proti svým vrstevníkům, neměl soupeř prakticky vůbec šanci. Mnohé souhry brněnského celku by v klidu obstály i v dorostenecké kategorii. Vedení 7:0 zkazila minutu před poločasem penalta soupeře. Přesto to vypadalo, že zápas už má prakticky jistého vítěze. Trenér tak dal prostor celé lavičce, aby ukázala, jako moc je schopna svým starším a zkušenějším spoluhráčům konkurovat. Jenže místo, aby se dočkal bojovnosti a snahy mladších adeptů, hra se změnila v chaos. Brněnští najednou ztráceli zbytečné míče, do několika jasných šancí soupeři přímo nahráli a tak najednou po 10 minutách druhé půle svítilo na ukazateli skóre 7:7. Zdánlivě vyhraný zápas tak naši starší nakonec horko těžko doválčili do remízového konce 10:10.

S Holandskem a DVO Bennekom jsme se rozloučili vynikající večeří v místním klubu a pak už nasedli do autobusu, který nás nočním Německem přepravil v klidu a pohodě zpátky do Brna.

Rád bych jménem organizátora zájezdu tímto poděkoval všem, kteří se podíleli na úspěšném průběhu: