Kategorie: reprezentace

Rozhovor : Peter Bušík

Jaká byla příprava slovesnké reprezentace? Jaké umístění Slovenska na ME 2010 očekává? Porovnání českého a slovenského korfbalu.

Jsi hráčem KK Brno, ale i slovenským reprezentantem, bude nadcházející ME Tvojí první reprezentační akcí v dresu slovenského týmu?

Dres slovenského národného tímu som obliekal už v juniorských výberoch do 16 a 19 rokov, s ktorými som sa zúčastnil na Svetových pohároch U16 '06 a U19 '07, v oboch prípadoch ako kapitán. Do seniorskej reprezentácie som prvýkrát nakukol počas súťaže European Bowl v Srbsku (turnaj pre krajiny, ktoré sa nekvalifikovali na MS v Korfbale), ktorá vyvrcholila počas MS 2007 v Brne. A taktiež som hral aj minuloročnú kvalifikáciu na ME, ktorá sa uskutočnila v rodnej Prievidzi.

Jaká byla příprava Slovenska? Sehráli jste i nějaká přátelská utkání?

Na ME sme mysleli ešte pred letnými prázdninami, keď sme hrali tzv. Prievidzskú mestskú ligu v korfbale (hráči zo seniorského a dorasteneckého družstva sa pomiešali do viacerých tímov a tak hrali proti sebe). Tvrdá príprava začala 2.augusta kondičnými tréningami na dráhe a postupne aj s loptou v hale. Vyvrcholila tradičným turnajom Mayor Cup v Prievidzi, kde sme postupne porazili všetky zúčastnené tými reprezentácie Poľska, Prostějova a maďarského SZAC.
Výhodou prípravy národného týmu bol fakt, že takmer všetci hráči sú z Prievidze, výnimkou sme českí legionári :-), preto nebolo potrebné organizovať nejaké špeciálne sústredenie, lebo sme sa stretávali pravidelne na tréningoch v Prievidzi. Ďalšie zápasy sme zohrali v predkole Europa Cupu vo Wroclawe v dresoch slovenského majstra z Prievidze (ako som už povedal, väčšinu národného výberu tvoria hráči majstra z PD), kde sme už len dolaďovali detaily.

V základní skupině narazíte na týmy Ruska, Anglie a Irska. Který z těchto týmů bude nejtěžším soupeřem pro váš výběr?

V základnej D skupine narazíme v Haagu na tými Ruska, Anglicka a Írska. Najťažším súperom pre nás bude asi tým Albiónu, pretože na už spomínanom Europa Cupe v septembri, sme v súboji o posledné postupové miesto podľahli anglickému majstrovi celkom vysoko, preto očakávam, že anglická repre bude ešte kvalitnejšia a zápas s ňou o to náročnejší. Prvý zápas na turnaji odohráme s Ruskom, ktoré sme už v minulosti dokázali poraziť, pravda na našej domácej pôde, lenže ruský tím je na turnaji nasadený ako číslo 4, takže sa od neho očakáva aj útok na medailu, preto tiež čakám veľmi ťažký zápas. Posledným súperom v skupine bude Írsko. To je pre nás jedna veľká neznáma, vôbec ich nepoznáme, nikdy sme ich nevideli, takže absolútne netušíme, čo môžme od nich čakať. Preto si ich naštudujeme pri ich prvých zápasoch v skupine a verím, že našimi väčšími skúsenosťami by sme ich mali zdolať.

Jakého umístění chcete a můžete dosáhnout?

Určite by sme chceli dosiahnuť postup na budúcoročné Majstrovstvá sveta v Číne, čo znamená skončiť do 10.miesta a myslím, že je to aj celkom reálne. Všetci sme už teoretizovali koho všetkého musíme poraziť, aby sme sa dostali do toho zápasu o 9. miesto, kde už oba tými budú mať postup zaistený. :-)

A Tvůj osobní tip, kolikáté místo obsadí slovenský tým?

Ja osobne by som tipoval, že to celkové 9.miesto je veľmi reálne. Prvá osmička je o krok vpredu pred všetkými ostatnými, ale zase nevravím, že je úplne nemožné sa do nej dostať. Ak "motyka vystrelí", tak možné je všetko :D aj to, že by sme porazili Rusov alebo Angličanov. Bol by to obrovský úspech. A pre mňa osobne by bolo veľkým sklamaním, keby sme sa do Číny neprebojovali.

Trénuješ již více než rok, jak v Brně, tak i na Slovensku, jsou ve způsobu tréninku velké rozdíly?

Určite áno. V Brne je tréning oveľa intenzívnejší a variabilnejší. Najviac ma na prvom tréningu zarazilo, že sa išlo hneď trénovať bez akéhokoľvek strečingu (ten síce prišiel neskôr), na čo som vôbec nebol zvyknutý. Takisto v Brne na tréningoch dosť často hrávame simulovaný zápas, v čom je asi najmarkantnejší rozdiel, v Brne sa ide aj na tréningovom zápase do všetkého naplno a nepomôže ani dodatok, že "hlavne sa nezraňte" alebo "šetrite sa", zatiaľčo v Prievidzi je to pomalšie, tam sa snažíme viac zohrať a myslím, že sa aj trochu šetríme, aby sa niekto nezranil, pretože nemáme ani taký široký káder, žeby sme sa dokázali bez problémov v prípade zranenia nahradiť.

A kdybys měl srovnat český a slovenský korfbal obecně?

Jednoznačne český korfbal je na vyššej úrovni, veď národný tím pravidelne útočí na vrcholových podujatiach na medailové umiestnenia. Takisto zápasy v Českej extralige majú oveľa vyššie tempo, hráči to berú prestížnejšie, zatiaľčo na Slovensku si proste ideme zahrať a zabaviť sa. Myslím, že je to dané aj zázemím, v ČR zvykli bývať aj 4 súťaže dospelých, ale na Slovensku bola vždy len jedna liga. Takisto práca s mládežou, na SR nikdy nebola žiadna pravidelná dorastenecká alebo žiacka súťaž, vždy šlo iba o turnaje. Proste v Česku sa našli ľudia zanietení pre tento šport po celej republike a snažia sa mu obetovať všetok svoj voľný čas. Na Slovensku sa našlo zopár zanietencov hlavne v Prievidzi.

Kdyby se náhodou na ME střetli Češi se Slováky, kdo myslíš, že by vyhrál?

Ako správny patriot poviem, že Slováci. :D
Ale reálne by sme asi veľké šance nemali, českí hráči sú skúsenejší a hlavne majú odohratých oveľa viac zápasov, navyše máte aj kvalitných legionárov z holandských súťaží. Takže aj keby by som bol hocijako optimistický, tak na vás jednoducho nemáme.

Vydáno: 20.10. 2010 11:15