Úvod školního korfbalu v Brně

Školní korfbal se nyní naplno rozbíhá také v Brně. Jak vypadaly první týdny aktivit na začátku školního roku na brněnských školách? První ukázky na ZŠ Laštůvkova a ZŠ Sirotkova. Školení učitelů na ZŠ Pastviny.

Všechno začalo ve středu 16. září, kdy zavítali zástupci Korfbalového klubu Brno na Základní školu Laštůvkova v Bystrci. V průběhu čtyř ukázkových hodin si korfbal vyzkoušeli, kromě nejmenších prvňáčků, všichni žáci prvního stupně. Dohromady tedy přibližně 250 dětí. Větší část z nich se s korfbalem setkala již v minulých letech na podobných ukázkových hodinách nebo školních turnajích. Proto pro ně korfbal nebyl žádnou novinkou a místní žáci ukázali výborné útočné i obranné výkony. Výjimku tvořili žáci druhého ročníku, kterým byl korfbal představen úplně poprvé.

ZŠ Laštůvkova se již dlouhodobě zapojuje do korfbalových aktivit, několik let tady funguje korfbalový kroužek a konají se korfbalové turnaje. Proto se taky tato škola zapojila do Školního korfbalu a získala tak nové koše pro svou výuku. Korfbalový kroužek bude pokračovat i v tomto školním roce, každý čtvrtek od 16:00 pro žáky 1. stupně a od 17:00 pro žáky 2. stupně. Místní žáci z korfbalového kroužku se taky zapojí do pravidelné soutěže a budou nastupovat proti jiným školám z Brna v rámci brněnské skupiny mladších žáků a minižáků.

V tomto týdnu pokračovaly ukázky ve středu a čtvrtek na Základní škole na Sirotkově ulici, kde prozatím s korfbalem neměli téměř žádné zkušenosti. V průběhu 13 vyučovacích hodin si korfbal vyzkoušeli žáci od prvního až po osmý ročník. Korfbalem byli nadšeni obzvlášť žáci nižších ročníků z prvního stupně. Vedení školy je také nakloněno korfbalovým aktivitám, a proto se rozhodlo pro zapůjčení korfbalového vybavení a zapojí se do meziškolní soutěže v Brně. Taktéž souhlasilo se založením korfbalového kroužku, který každou středu povedou trenéři z KK Brno a bude určen pro děti i z jiných škol městské části Žabovřesky.

Ve čtvrtek odpoledne se pak konalo krátké zaškolení učitelů na Základní škole Pastviny v Komíně, kde již korfbalový kroužek fungoval v posledních 2 letech. Tělocvikáři z této školy projevili zájem o využití korfbalu v hodinách tělesné výchovy, a proto jedna z nich, paní Doleželová, zorganizovala krátký 2-hodinový kurz. Ten vedl člen Trénersko-metodické komise ČKS Jakub Máša. Učitelé si kromě menší teoretické přípravy vyzkoušeli korfbal i na vlastní kůži. Kurzu se zúčastnil také tělocvikář ze ZŠ Náměstí Míru, kde o korfbal projevili eminentní zájem a ukázka korfbalu je naplánovaná na 12. a 13. října. ZŠ Pastviny se taktéž zapojí do školní soutěže v Brně a zároveň zde bude pokračovat i korfbalový kroužek. Pod vedením bývalého extraligového hráče Vladimíra "Vaška" Ježka se budou děti učit korfbalu každý pátek.

Fotky ze všech 3 akcí najdete na stránce Školního korfbalu: http://skolni-korfbal.rajce.idnes.cz/

V plánu na příští týden jsou další 3 ukázky na školách, kde korfbal v posledních letech již fungoval, a to ZŠ Otevřená v Žebětíně, ZŠ Pastviny v Komíně a ZŠ Bosonožská ve Starém Lískovci.

Autor: Peter
Vydáno: 25.9. 2015 14:14