Autor: Ondra | Vydáno: 3.9. 2012 20:30 | Adresa: http://www.korfbalbrno.cz/clanek-bronzova-premiera-na-mayor-cupu-2012-557.html

Bronzová premiéra na Mayor Cupu 2012

Po mnohaletých námluvách jsme konečně přijali pozvání na tradiční slovenský turnaj v Prievidzi - Mayor Cup. Kombinovaná sestava složená z několika opor Áčka i nováčků, kteří v letošním roce posílí řady KK Brno, jela na turnaj původně s cílem si kvalitně obsazený turnaj užít a rozehrát se v hale před sezónou. No a nechybělo mnoho a mohlo z toho nakonec být víc než konečná 3. příčka. 


Po brzkém odjezdu z Brna a vyzvednutí nového "zaspávače" Franse jsme dorazili do Prievidzi akorát včas, abychom se stihli dobře připravit na první dopolední utkání s maďarským SACZ. 
 
 
KK Brno x SACZ (HU) 7:4
Do zápasu s neznámým soupeřem jsme šli v sestavě Ivan, Martin Skála, Eva, Štěpa; Honza, Zbyňa, Martina Weissová, Petra, kterým kryli záda z lavičky Ondra, Barča a nová holandská akvizice Frans Mens.  
Od prvních minut bylo vidět, že sice herně máme navrch, ale že nám bytostně chybí střelecký odhad z halových zápasů. Po venkovním soustředění většina našich střel končila daleko před nebo za obroučkou. Soupěř se ale potýkal s podobnými problémy a protože nám skvěle fungovala obrana, prohrávali jsme po 15 minutách jen 1:0 a v poločase 2:1.
Ve druhé půli se konečně muška našich střelců srovnala a když jsme dokázali udržet stále vysokou kvalitu obrany, postupně jsme zápas otočili ve svůj prospěch a v důležitém utkání jsme zvítězili poměrně nízkým skóre 7:4. 
 
 
KK Brno x SKK Nitra 20:4
Zatímco SACZ byl pro nás velkou neznámou, o Nitře jsme věděli, že je spíše outsiderem turnaje, protože jeho hráči, ačkoliv někteří s korfbalem začínali už před mnoha lety, hrají v podstatě znovu teprve krátce. Na hřiště se tedy dostali i hráči, kteří v prvním zápase nenastoupili. Navzdory trochu větší nesehranosti v útoku nadále fungovala obrana a soupeři jsme povolili první koš až ve druhé půli za stavu 10:0.  Zápas se už dále nesl v podobném duchu a ačkoliv soupeř vstřelil nakonec 4 koše, našich 20 dokazovalo jasnou převahu. 
 
 
Po tomto zápase se zdálo, že postupová matematika je jednoduchá, náš příští soupeř, Kolín, porazí SACZ a my si v klidu a bez emocí zahrajeme s Kolínem o umístění ve skupině. Jenže teorie je věc jedna a praxe věc druhá - Kolín se SACZ prohrál a my museli počítat: Pokud s Kolínem neprohrajeme o víc než 3 koše, postoupíme.
 
 
KK Brno x VKC Kolín 16:15 
Kolín je náš neoblíbený soupeř. Prostě to na nás umí, a to se ukázalo i tentokrát, ačkoliv ani Středočeši nepřijeli na turnaj s kompletním A-týmem. Od začátku nám trestali naše chyby v obraně a když se k tomu přidali naše spory s rozhodčím, byli jsme rozhození a to byla přesně voda na kolínský mlýn. Soupeř krok za krokem zvyšoval náskok zejména dohozkami z blízkosti koše po naskočení obránců, penaltami po faulech v donáškách apod. V poločase tak soupeř vedl o 3 koše - 8:11.
Do druhé půle jsme vystřídali, uklidnili se a tento přístup slavil úspěch. Soupěři jsme najednou dokázali zabránit v asistencích a jeho útoky naprosto ztratily účinnost. Nám útok nadále fungoval a najednou jsme začali náskok stahovat. Když jsme vyrovnali a následně zvýšili až na 16:14 a do konce už zbývalo jen pár minut, bylo jasné, že Kolín nás neporazí a my postoupíme bez ztráty bodu. I přes korekci ze strany soupeře se to opravdu povedlo a vyhráli jsme 16:15, a odsoudili tak Kolín k bojům jen o 5. příčku. 
 
 
Semifinále
V semifinále nás čekala domácí Prievidza, za kterou nastoupila celá řada starších velezkušených hráčů, ale i bývalý hostující "Brňák" Peter Bušík. My jsme po předchozích dobrých výkonech byli ale přece jen mírnými favority. Oba dva týmy předchozího večera poctivě trénovaly v místním klubu do pozdních nočních hodin, takže ve všech ohledech to vypadalo na vyrovnaný souboj. Zatímco na předchozí soupeře naše obrana skvěle platila, na domácí tým to bylo málo a soupeř od začátku využíval zejména chyby v blízkosti koše. Nám naopak padalo dost střel z dálky, takže jsme sváděli opravdu vyrovnané utkání a v poločase vedli o jediný koš.  
Ve druhé půli se situace několikrát přelila tam a zpět, ale 10 minut před koncem jsme šli do vedení o dva koše a zdálo se, že bychom mohli sahat po finále. Jenže kvůli zranění zad musela střídat Petra a celá její čtverka nějak přestala fungovat. Celých 10 minut jsme nebyli schopni si kloudně nahrát a vstřelit koš a soupeř soustavným tlakem postupně srovnal a 5 minut před koncem šel do vedení. 
Přes veškerou snahu obrany se stále v útoku nedařilo a to ani ze 100% šancí. Když se v posledních 20 vteřinách nejdřív míč 2x vykulil z obroučky a následně proměněnou střelu v poslední vteřině rozhodčí neuznal pro údajnou nohu naší hráčky (kterou viděl asi jen on), radoval se z postupu Prievidza, když vyhrála 14:13.  
 
 
Zápas o 3. místo
V utkání o bronz nás čekal stejný soupeř, jako v prvním zápase, tedy maďarský SACZ. Tentokrát se na hřiště opět podíval v základní sestavě Frans Mens a na lavičce zůstala, kromě připravených Ondry a Martina, ještě zraněná Petra.  Utkání se od začátku vyvíjelo podobně jako první zápas - naši klíčoví střelci Honza s Ivanem jakoby najednou nemohli potkat obroučku a naše hra se této nemohoucnosti nedokázala přizpůsobit. Naštěstí opět skvěle pracovala obranná čtveřice, takže po 12 minutách byl stav 1:1. Poté jsme sáhli ke střídání a obraz hry se postupně měnil. Střelba sice stále vázla, ale dařilo se prodlužovat útoky a v poločase jsme tak vedli 3:2. 
Druhá půle začala sice opět několika neproměněnými šancemi, ale nakonec po Ondrově úniku a následující penaltě jsme se utrhli na 4:2. Jako klíčové se pak ukázalo střídání Martina za Ivana, když Martin krátce po nástupu na hřiště trefil 2 koše. Skvělá obrana soupeře vůbec nepouštěla do šancí a útok tak v klidu mohl dál zkoušet trefit koš. Přece jen se to nakonec občas povedlo a když i Honza v poslední minutě nakonec poprvé trefil svůj střelecký pokus z dálky, vyhráli jsme 8:5 a mohli se při naší premíérové účasti na tomto turnaji radovat z bronzové příčky. 
 
 
Finále nakonec proti favorizovanému Znojmu překvapivě vybjovala domácí Prievidza a ukázala tak, že před letošním ročníkem extraligy musí česká pětice družstev počítat se silným 6. týmem.  
 
 
Závěrečné zhodnocení
Mayor cup je vynikající turnaj, který je skvělou přípravou na halovou sezónu, zejména z pohledu toho, že nabízí srovnání s mezinárodní konkurencí, se kterou se utkáme také na lednovém EuropaShieldu. Je škoda, že jsme nebyli schopni postavit kompletní tým, protože by to bezpochyby prospělo všem hráčům extraligového výběru. Ale improvizovaný nově poskládaný tým ukázal, že se umí přizpůsobit a vzhledem k absenci halové přípravy předváděl vynikající výkony, zejména v obranné fázi hry. Nováčci z Děčína, Martina s Martinem, budou určitě přínosem pro naši hru, ale i Frans, který hrál korfbalový zápas po více než 6 letech, ukázal, že minimálně pro Béčko bude díky své bojovnosti velmi platným hráčem zejména v obraně a na útočném doskoku. 
Chtěl bych poděkovat všem hráčkám a hráčům za fajn víkend, ve kterém jsme si zahráli skvělý turnaj.