Autor: Admin | Vydáno: 29.7. 2013 21:28 | Adresa: http://www.korfbalbrno.cz/clanek-svetove-hry-2013-cali-kolumbie-604.html

Světové hry 2013 - Cali (Kolumbie)

Reprezentanti České republiky v korfbale již v neděli odletěli do dějiště Světových her 2013, města Cali v jihoamerické Kolumbii. V národním výběru se z brněnských hráčů nachází stálice reprezentace Eliška Jonáková a nováček v seniorském týmu Honza Šedý. Před jejich odjezdem jsme jim ještě stihli položit pár otázek.

 

Na turnaji se Češi postupně v základní skupině setkají od 31.7. do 2.8. s výběry Velké Británie, Portugalska a Nizozemska. Turnaj následně vyvrcholí semifinálovými a medailovými boji 3.8. a 4.8. Čeští hráči obhajují 5.místo z posledních Světových her 2009 na Taiwanu.

 

1.8. - 3:00 SEČ ČR - Velká Británie  (on-line)

2.8. - 1:10 SEČ ČR - Portugalsko  (on-line)

2.8. - 23:20 SEČ ČR - Holandsko  (on-line)

 

- Rozpis turnaje a výsledky

- Nominace korfbalové reprezentace

Video blog české reprezentace z Cali

   

    

Otázky pro Honzu Šedého:

  

Honzo, Světové hry v Kolumbii jsou pro tebe první účastí v seniorské reprezentaci České republiky. Co pro tebe znamená být poprvé v národním seniorském výběru a hned hrát na nejvýznamnější mezinárodní akci?

  

Tak určitě je to na mě velký tlak. Hned první zkušenost na takovém turnaji. Naštěstí mi to ulehčuje fakt, že nejsem ani nejmladší, a ani zdaleka jediný s první zkušeností ve spojení seniorská reprezentace + velký turnaj. Přiznám se, že výběr reprezentačního trenéra mě trošku překvapil, ale po prvních dvou soustředění už jsem  to pochopil. Jestli bude spojení dravého mládí a starších hráčů se zkušenostmi dobrá volba se teprve ukáže. Já myslím a doufám, že ano.

   

Dosud jsi se zúčastňoval jako reprezentant pouze juniorských turnajů, jaký vidíš hlavní rozdíl mezi juniorskou a seniorskou reprezentací?

 

Tak určitě jisté rozdíly jsou, ale jsou to jen detaily. Největší rozdíl je asi ve věkových rozdílech hráčů, ale i přes to při společných soustředěních panovala přátelská atmosféra. Dál bych rád ještě připomenul organizaci hry. V juniorské reprezentaci se to vždy dalo hrát na nějakou jednu individualitu, zatímco seniorské výkony jsou tak vyrovnané, že tým musí být sehraný jako celek.

  

Jakým způsobem probíhala příprava? Byly tréninky náročnější než na klubové úrovni? 

  

Tak určitě byla příprava nejdůkladnější, co v posledních letech český korfbal vůbec měl. Spoustu přípravných zápasů, dvakrát výjezd do Holandska. Během této doby nás rozhodně měl trenér možnost poznat. Ví co který hráč dovede a může vytvořit optimální sestavu na každý zápas. To je na akci typu světových her hodně důležité, protože by nás mohl ztracený bod v prvním zápase kvůli tomu, že se ladila sestava hodně mrzet. Tréninky nebyly náročnější po fyzické stránce, ale spíše po té taktické. Uvědomit si, kdy a jak bránit kterého soupeře, nebo najít a využít slabin obránce.

  

A co přípravné zápasy? Dařilo se vám aplikovat v zápasech nové poznatky?

  

Určitě jsme v přípravných zápasech nové věci zkoušely. Od různých "odřezávacích" signálů až po bránění volných hodů. Některé věci se podařilo zakomponovat už v prvním zápase proti polskému výběru, a na některé by nestačilo ani půl sezony trénování.

  

Co říkáš na holandského trenéra Wima Scholtmeijera? Snažil se vás naučit něco z moderního holandského korfbalu?

 

Tak určitě je Wim dobrý jako člověk, což mě po vystupování seniorské holandské reprezentace velmi překvapilo. Korfbal je jeho život a je to znát na jeho znalostech a zkušenostech, které nám chtěl ochotně předat. Snažil se nám vštípit do hlavy nové věci. Holanďané hráli korfbal, který žádný tým u nás nehraje, ale to je možná trošku dáno i jejich výškovým průměrem a korfbalovou vyspělostí.

  

Říká se, že korfbalový turnaj na Světových hrách bude probíhat ve speciálních podmínkách. Máš o tom nějaké detailní informace?

 

Za největší kuriozitu turnaje považuji halu. Bude se hrát zároveň vevnitř i venku. Hala je totiž naplánována bez postranních zdí. Budeme první návštěvníci, stavaři si totiž dávají na čas. Viděl jsem video haly z pondělí, a hala rozhodně nevypadala použitelně. Další specialitou možná budou bezpečnostní opatření, která vyplívají z místa pořádání, kde údajně není dvakrát bezpečno. Jiné zásuvky, neznalost angličtiny místních obyvatel už vedle toho vypadají jako maličkost.

 

A na závěr nám prozraď, jak tipuješ výsledky zápasů v základní skupině a celkové konečné umístění.

 
Přesné výsledky si tipnout netroufnu. Věřím že zápasy v základní skupině proti Anglii a Portugalsku vyhrajeme. Holandsko minimálně potrápíme. Co se týče celkového umístění tak doufám, že do Brna přijedu s plackou na krku. S jakou, to už je v rukou korfbalových bohů. :D

 

  

 

Otázky pro Elišku Jonákovou:

  

Eliško, ty jsi již absolvovala velký počet reprezentačních akcí. Pamatuješ si na svůj premiérový start v seniorském národním výběru a jaký je zatím tvůj největší úspěch?

  

Poprvé jsem se do širšího výběru seniorské reprezentace dostala v roce 2006, kdy probíhala příprava na ME v Maďarsku. Na samotnou akci, jsem nakonec nominovaná nebyla.
Za největší úspěch považuju 3. místo na ME v Holandsku v roce 2010, který předčí i bronzovou medaili z MS v Brně 2007. Evropského bronzu si vážím víc, protože jsem se na něm víc herně podílela.

  

Jak se změnil za ten dlouhý čas a velké množství akcí tvůj přístup k reprezentaci České republiky?

  

Myslím si, že můj postoj k reprezentaci se nějak moc nezměnil. Pokaždé když nastupuju v barvách České republiky, tak jsem malinko nervózní, ať už sedím na lavičce nebo jsem přímo na hřišti. Pokaždé je to velká zodpovědnost a touha po co nejlepším výsledku a umístění.

  

Národní tým vede nově hlavní trenér Ivo Kracík. V čem je hlavní rozdíl v jeho způsobu vedení družstva oproti předchozím trenérům?

  

Od letošního roku vede seniorskou reprezentaci Ivo a musím říct, že taková příprava jaká byla před WG jsem předtím nikdy neabsolvovala. Bylo to super, spousta přípravných zápasů se spoustou zajímavých soupeřů, přítomnost trenéra holandské reprezentace do U21 Wima na soustředění v Nymburku, zařazení prvků moderního korfbalu atd.  Trénovat pod Ivem mě baví, dokáže lidi skvěle namotivovat a je to pro mě prostě PAN TRENÉR :-).

  

V přípravě na Světové hry jste absolvovali hodně přípravných zápasů. Líbil se ti takovýto způsob přípravy a upřednostnila by jsi ho i do budoucna?

  

Jak jsem psala v předchozí odpovědi, příprava byla super. Sice zabrala spoustu času a víkendů, ale něco se obětovat musí. Věřím, že se tento čas strávený korfbalem vyplatil a dovezeme z Cali medaili.

  

Světové hry se budou konat na korfbalově exotickém místě v Kolumbii. Máš nějaké informace o městě Cali, kde budou celé hry probíhat?

  

Místo pro WG je opravdu zajímavé, hodně se tam těším. Jsem zvědavá na to, jak to tam chodí, jací budou Kolumbijci, jaké počasí tam bude, co za gurmánské specialitky nám v hotelu připraví atd. Něco málo jsem si o Kolumbii četla na internetu, ale spíš jen tak ze zajímavosti. Po většinu času budeme stejně na hotelu, v hale nebo sledovat jiné sporty.

  

Máš za sebou dost zápasů proti soupeřům, kteří vás na turnaji čekají. Máte o nich již informace, které vám mohou pomoci ve vzájemných zápasech? A jak tipuješ výsledky jednotlivých zápasů a celkové umístění českého výběru?

  

Na soustředěních jsme se připravovali na jednotlivé soupeře, se kterými se postupně setkáme. Říkali jsme si, jak na ně budeme hrát, jak je bránit, jak hrají oni atd. Uvidíme s čím opravu přijdou :-). Co se týče umístění České republiky, věřím, že budeme hrát s Taiwanem o třetí místo a získáme bronzové medaile.

 

   

Autor rozhovorů: Peter Bušík