Autor: Martula | Vydáno: 6.10. 2013 11:05 | Adresa: http://www.korfbalbrno.cz/clanek-brno-zvitezilo-nad-znojmem-i-novymi-pravidly-610.html

Brno zvítězilo nad Znojmem i novými pravidly

Po tvrdé práci na soustředění využité již na venkovním turnaji Elbe Cupu, ze kterého si KK Brno odváželo 4 poháry, a na mezinárodním turnaji Mayor Cup, na kterém obhájilo 3. místo, jej čekal první „ostrý" zápas - první extraligové kolo. Hned v prvním kole se brněnští utkali se znojemskými, kteří byli zároveň jejich posledním soupeřem v loňské sezóně, jelikož se spolu utkali o bronzové medaile. Z tohoto boje a i z obou předchozích kol vyšlo Brno vítězně, ale tentokrát neodjíždělo do Znojma v nejsilnější sestavě, takže výsledek zápasu byl otevřený.

 

Přes „korfbalové prázdniny" doznala pravidla několika výrazných změn, kam patřilo například vratné a nevratné střídání a hlavně nově uzpůsobený hrací čas - 2x25 minut čistého času, a tak zůstávalo otázkou, jak se s tím týmy a hlavně rozhodčí poperou.

 

1. kolo ČKE

KK Brno x TJ Znojmo MS YMCA 19:15 (11:9)

 

Sestava: E. Jonáková, Fridrichová, Cholava (42. Fridrich)
Š. Jonáková, Visser, Šedý, Vávra

 

Na první koš nemuseli diváci dlouho čekat, jako první skóroval znojemský hráč I. Žák z donášky, kterou následovala střela brněnské hráčky E. Jonákové, která vyrovnala na 1:1. Prvních 8 minut byl stav neustále vyrovnaný. Na obou stranách byla k vidění precizní obrana. Brňáci se snažili plnit pokyny trenéra a hrát kolem koše s využitím dlouhých nahrávek a pohybů za záda, což se jim dařilo. Ve 14. minutě si Brno vytvořilo dvoukošový náskok, který ale po chvíli ztratilo po dvou dlouhých střelách Znojma. Brněnský tým se ale tohoto stavu nezalekl a dále bojoval. Za zmínku stojí skvělá práce brněnské obrany pod košem, kde sbírala míče jako zralá jablka a poskytovala tak útoku více času na proměňování šancí. V 20. minutě zvýšila Fridrichová donáškou na 10:7 a do poločasu oba týmy jen zkorigovaly stav na 11:9.

 

Dlouhých 6 minut trvalo než košem propadla první střela druhé hrací části, jelikož obrany obou týmů pracovaly na plné obrátky a nutily útočící hráče k chybám a přílišné rychlosti. Znojemskou střelu následovala brněnská a změna stavu na 12:10, který vydržel další 3 minuty, po kterých se Brno konečně dostalo do střelecké ráže, kdy během 5 minut proměnilo 6 košů a Znojmu nedalo šanci. Navíc došlo k nepříjemnému zranění Tomáše Cholavy, což se možná projevilo i na hře Brna, jelikož během posledních 5 minut dokázalo proměnit pouze jednu dlouho střelu oproti Znojmu, které přidalo dalších 5 a upravilo konečný stav na 19:15.

 

Střelci: E. Jonáková 4, Šedý 4, Visser 3, Máša 3, Š. Jonáková 1, Cholava 1, Vávra 1

 

 
1. kolo Ligy rezerv
KK Brno x TJ Znojmo MS YMCA 17:9 (11:4)
 
Sestava: E. Jonáková (10. A. Dvořáková), Weissová, Máša, Skála
Š. Jonáková, Visser, Fridrich, Šedý

 

Do druhého zápasu se podívali i hráči z lavičky během prvního zápasu. Tentokrát si museli diváci na první koš chvíli počkat, ale kolem 3. minuty konečně přišel. Tím se hra rozproudila a k vidění byl pěkný korfbal. Oba týmy si pečlivě připravovaly své útoky a zároveň v obraně velmi znepříjemňovaly soupeři každou vteřinu shot-clocku. Úspěšnější však z hry po celou dobu vycházelo Brno, jehož hráči si do poločasu vytvořili sedmibodový náskok - 11:4.


Druhá část byla pro oba týmy téměř stejně úspěšná. Na hráčích, pro které to byl již druhý zápas dne se pomalu ale jistě začínala projevovat únava. Stále ale byly k vidění pěkné akce a promyšlené útoky, které přinesly větší radost brněnskému týmu, který si ze Znojma odvážel i druhou výhru.

 

Střelci: Š. Jonáková 4, Skála 4, Máša 3, Weissová 2, Šedý 2, E. Jonáková 1, Visser 1