Autor: Marie | Vydáno: 13.1. 2015 16:00 | Adresa: http://www.korfbalbrno.cz/clanek-generalka-pred-europa-cupem-697.html

Generálka před Europa Cupem

Po nedlouhé Vánoční přestávce čekalo naše nejlepší hráče opět ligové kolo. Tentokrát doma proti loňskému Mistrovi z Českých Budějovic. A diváci se těšili, jak se jejich tým předvede před nedcházejícím Europa Cupem, který čeká brněnský tým již další víkend.

   

Oba týmy nastoupily v oslabených sestavách, kdy hostům z Budějovic chyběly 3 dívky základní sestavy vlivem nemocí a dovolené. Musely je tak nahradit mladé a nezkušené sestry Mensovy, které si tak odbyly svoji extraligovou premiéru. Brnu chyběly zkušené opory, a to zraněný Ivan Vávra, stážující Peter Bušík a nemocná Petra Škrobová. I přesto jsme se mohli těšit na souboje hned několika českých reprezentantů.

   

1.zápas

   

Začátek utkání byl velmi vyrovnaný. Již od počátku mohli brněnští diváci sledovat atraktivní souboje dvou proti sobě hrajících reprezentantů R. Věžníka s V. Krejčím. A byli určitě potěšeni, protože konečně po mnoha letech neměl zmiňovaný Vlasta Krejčí tradiční převahu pod košem, na kterou byl proti brněnským hráčům zvyklý. Hned z prvních útoků se podařilo úspěšně zakončovat hráčům na obou stranách hřiště. České Budějovice se spoléhali hlavně na souhru mezi mužskou části týmu, kdy skvěle spolupracovaly dvojice Bláha + Pešák a Krejčí + Kracík. Střelecky držel hostující tým především Jakub Bláha, který svoji rychlostí a přesnou střelou převyšoval brněnské bojovníky. Takticky tak lépe začal tým Budějovic. K dobré souhře v útoku přidal i kvalitní výkon v obraně, kdy hlavně zkušení Krejčí s Kracíkem dokázali velice dobře bránit předobranu asistenta a zamezili tak šancím naší nejrychlejší hráčky Elišky Jonákové. I proto tak ve čtveřici Věžník, Jonáková E., Ziegler a Weissová panovala občas dezorganizace, zbrklost a útoky zmíněné čtveřice končily často po jedné střele či nepřesné nahrávce. Budějovice s námi drželi krok až do 18. minuty, kdy si trenér Brna vzal „time out“ a udělil taktické pokyny svým svěřencům. Zmíněný tah brněnského trenéra zabral, od této chvíle se hra domácích hráčů zlepšila a Brno začalo navyšovat svůj náskok. Musíme upozornit na převahu našich dívek, kde se na jedné straně hrající dvojice Jonáková Š. s Fridrichovou E. přehrávaly své protihráčky, kterými byly již zmíněné nezkušené sestry Mensovy. Štěpánka s Evou byly velice dobře podporovány kluky (O. Fridrichem a H. Šedým), kteří dokázali dodržet zvolenou taktiku, doskakovat a dobře asistovat zmíněným dívkám, které neměly problém několikrát v útoku střílet a donáškovat. Eva Fridrichová tak proměnila několik střel a Štěpánka naopak úspěšně donáškovala. Brno před koncem poločasu vystřídalo, kdy nahradil bojovného leč nepřesně střílejícího Jirku Zieglera Martin Skála, kterému se hned první střelou povedlo skórovat, navýšil tak poločasový náskok na 11:7 a sebevědomě vstoupil do dobře rozehraného zápasu.

    

Začátek druhého poločasu si naštěstí brněnští hráči pohlídali a nedali svým protihráčům šanci na srovnání. Domácí si udrželi výkon z konce poločasu prvního a postupně navyšovali svůj náskok. Hra obou týmů se nezměnila. Budějovice nadále spoléhali na souhru mezi dobře hrajícími kluky, kteří se přes naši obranu dokázali prosazovat ze střel či z volných hodů a penalt, které následovaly po faulech našich kluků. Brno si naopak drželo výkon a taktiku, kdy na jedné straně nekompromisně zakončovala dvojice dívek (Štěpánka s Evou) a na druhé straně se zlepšila souhra v útoku a vycházela spolupráce mezi Romanem Věžníkem a Martinem Skálou. Domácí tak zlepšili i výkon v obraně, kluci výborně pracovali na obraném doskoku, hosté tak často měli pouze jednu nebo dvě střely v útoku. K tomu obrana byla těsnější a nedovolovala soupeři častěji asistovat. Náskok domácích postupně narůstal, oba trenéři tak sáhli ke střídání a dali šanci hráčům z lavičky. Brno dovedlo zápas do vítězného konce 26:16.

    

střelci: http://www.korfbal.cz/match/452

     

2.zápas

     

Do druhého utkání nastoupily týmy v podobných sestavách. Brněnský trenér jen pozměnil dvojice kluků. Začátek zápasu byl opět vyrovnaný. Budějovičtí s námi zpočátku drželi krok, ale asi jen do 15. minuty. Z hostů se prosazovali opět pouze kluci, kteří využívali chyby našich obránců a dokázali úspěšně zakončovat. Poté však musel z důvodu zranění odstoupit zkušený Ivo Kracík a tím svůj tým velmi oslabil. Navíc výkon Brna byl kvalitní. Oproti prvnímu zápasu nám fungovala lépe organizace v útoku u čtveřice Romana Věžníka. Brněnští měli daleko více střel a úspěšných doskoků. A dvojice dívek Štěpánka Jonáková a Eva Fridrichová si udržely dobrou střeleckou náladu, a i nadále se prosazovaly a nekompromisně zakončovaly své šance. Nesmíme zapomenout podotknout, že jejich kvalitní výkon by nebyl bez podpory jejich dvou velice dobře a obětavě pracujících spoluhráčů. Dobrou hru v útoku dokázali domácí hráči napodobit i v obraně. Občas dovolili soupeři skórovat po chybě vzniklé z přetlaku budějovických hráčů, nebo ze střel z větší vzdálenosti. Musíme ale říci, že obrana Brna byla kompaktnější a těsnější než v předchozím utkání, a hostující hráči tak často zakončovali pod velkým tlakem, leckdy na hranici „bráněné střelby“. V 18. minutě byl stav 12:4 pro Brno a domácí trenér sáhl ke střídání, kdy nahradil zkušenou, ale mírně zraněnou Elišku Jonákovou za Zuzku Bušíkovou. Eliška tak sledovala zbytek utkání z lavičky a mohla pošetřit své bolavé koleno na nadcházející Europa Cup. V prvním poločase se již nic zajímavého neudálo a Brno jej vyhrálo 16:10.

    

Druhá část zápasu byla ovlivněna zraněním hráčky Budějovic V. Bínové, která si ve 26. minutě zranila kontník a musela z utkání odstoupit. Budějovičtí, ale neměli další dívku na střídání, a tak museli zápas dohrát pouze v sedmi hráčích. Toto oslabení však zpočátku hostům vyhovovalo. Brněnští si moc nedokázali poradit s nestandardní hrou proti třem. Naše útoky končily po jednom zakončení, protože hostující hráči se takticky stáhli a doskakovali naše neúspěšné střely. Domácí trenér si tak vzal taktický „time out“ a udělil svěřencům pokyny, jak se proti trojici lépe prosadit. Hráči trenéra poslechli, zefektivnili svůj pohyb a ihned úspěšně zakončili. Náskok Brna začal opět narůstat až na konečných 27:17.

    

střelci: http://www.korfbal.cz/match/453