Autor: Ondra | Vydáno: 10.5. 2015 19:23 | Adresa: http://www.korfbalbrno.cz/clanek-brno-ma-dalsi-medaili-dorostenecky-bronz-717.html

Brno má další medaili - dorostenecký bronz!

Zápas pravdy - tak by se dal nazvat duel o 3. místo mezi týmy Kolína a Brna v rámci finálového dne české dorostenecké extraligy. A hojný dav fanoušků v prostějovské hale se určitě mohl těšit na zajímavý zápas. Vždyť Kolín s Brnem doma jednou výrazně vyhrál, jednou těsně prohrál a do Brna si však v sedmi hráčích přijel pro dvě porážky. Protože byli Středočeši ale tentokrát v plné síle, nebyl v tomto zápase asi nikdo výrazným favoritem.


Začneme ale z jiného soudku. Podíváte-li se do historie letošních brněnských článků o dorosteneckém týmu, zjistíte, jak moc se buď jeho trenér mýlil, nebo jak moc se toto družstvo herně zlepšilo v průběhu sezóny. Tým Brna neměl před sezónou velké ambice - vzhledem k tomu, že většina družstva patří ještě do kategorie starších žáků (ano, stejný tým, který letos suverénně získal v této kategorii mistrovský titul ve spojení s Novým Lískovcem), doufali jsme, že urveme „nějaký ten bodík", sehrajeme několik vyrovnaných utkání a při troše štěstí třeba skončíme i do 4. místa. Jenže družstvo šlo výkonnostně zápas od zápasu nahoru, sehrávalo se, byť s nejsilnějšími soupeři prohrávalo rozdílem stále více než 2 desítek košů, se zbytkem ligy bojovalo a postupně i získávalo body. Především proto, že ani jednou nenastoupilo v méně než 8 hráčích, což se bohužel o ostatních družstvech rozhodně říci nedalo. Takže na konci základní části v tabulce dorostenecké extraligy svítilo místo „nějakého toho bodíků" rovnou 19 poctivě vybojovaných bodů. A to víc než bohatě stačilo na postup do utkání o 3. místo.


KK Brno x VKC Kolín 13:10 (8:3)

Jenže bronzové medaile se ani v dorostenecké kategorii nedávají za zásluhy a každý tým si je musí získat na hřišti. A brněnským tým po těch svých medailích opravdu moc toužil. Do zápasu proto vstoupil o krůček lépe než jeho soupeř. Brno od prvních minut skvěle bránilo. Kolín měl evidentní převahu v chlapecké části týmu, ale brněnští se nenechali zatlačit a dobře sbírali odražené míče po střelách. A protože v úvodních útocích se trefili Kája Hejčová a Filip Kovář, a k nim se vzápětí přidala i Dominika Drábková, šel brněnský tým do zaslouženého vedení. Kolínští se ale nechtěli nechat zahanbit, jenže jejich dívky nedostaly od brněnských obránkyň ani milimetr místa, takže si šance vytvářeli jen kluci. Ty ale jednu po druhé spalovali, což byla voda na brněnský mlýn. Pevná brněnská obrana nakonec nedovolila soupeři více než pouhé 3 koše za celý první poločas, a protože útočníci z jihu Moravy trefili do černého 8x, šel do kabin spokojenější celek KK Brno s vedením 8:3.

 

Asi každý věděl, že pětibodové vedení v korfbalu ještě nic neznamená. Strategie vedoucího týmu tedy byla jasná - pokračovat ve vynikající obraně a v útoku rozhýbat obránce, aby neměli čas na doskakování střel. Jenže představy trenérů jsou věc jedna a jejich realizace věc jiná. Místo celoplošné hry se brněnský tým nechal strhnout ke hře ve 2-2 s asistentem a dovoloval tak soupeři snadno získávat míče po nepřesných střelách. Když už se útočníci přece jen uvolnili, jejich střely či donášky naprosto záhadně zakroužily po obvodu obroučky a s hlasitým povzdechem publika odlétly pryč. Brněnské ale stále držela fantastická obrana, takže 15 minut před koncem byl stav stále příznivý pro Brno - 10:5. Jenže Kolín se své naděje nehodlal vzdát, velmi dobře zatlačil v útoku a z pozic za košem začal trefovat do černého. Brno ještě zkusilo vystřídat a do hry přišel Marek Dlapa, který i přes výškový handicap nedovolil svému protivníkovi skórovat a v útoku dobře podporoval střelce z asistující pozice. Naštěstí vždy v klíčové situaci dokázali brněnští skórovat, zejména díky penaltám nařízeným za fauly na útočníky v dobrých šancích. Trenéři už očima tlačili čas k závěrečným minutám. Brno stále vedlo o 3 koše, ale minutu před koncem Kolín dokázal ještě snížit. Brňáci však zahráli poslední vteřiny mazácky, čekali na vhodnou příležitost, nepanikařili a nakonec ještě se zvukem závěrečné sirény protlačili míč obroučkou - 13:10. A velké oslavy mohly vypuknout. Tohle vítězství bylo víc než zasloužené - bylo vydřené, ubráněné, vybojované a o to víc nádherné.

 

 

Sestava a střelci KK Brno: Pokorný (0), Pospíšil (0), Sázavský (0), Kovář (4), Dlapa (1), Drábková D. (4), Jemelíková (1), Cupáková (0), Hejčová (3).

 

Sestava a střelci VKC Kolín: Dvořák (2), Tlučhoř (1), Markytán (1), Rampír (1), Motáková A. (3), Motáková L. (0) Dušková (0), Holubová (0), Kreiner (1)

 


Hodnocení trenéra:

 Před zápasem bylo vidět, jak je tým nervózní. Pro mnohé hráče to byl možná obtíženější moment, než finále starších žáků, které hráli o týden dříve, protože tam byli jasnými favority. To, že jsme do bojů o medaile v dorostenecké kategorii vůbec postoupili, považuji za velký úspěch, a to, že dokázali přidat ještě tuhle bronzovou třešničku na dort, je prostě fantastické. 

 

Celý tým určitě nepředváděl svoji nejlepší hru v sezóně, ale tak to prostě v těchto důležitých zápasech bývá. Nedařilo se sice plnit útočné pokyny, v této fázi určitě hra nebyla podle našich představ, ale obrana fungující snad na 200 % podržela útočníky a dala jim čas na to se prosadit. Klíčem k úspěchu bylo, že hráči udrželi nervy na uzdě, věřili tomu, že mohou uspět, a v důležitých momentech proměnili své šance nebo penalty.

 

Celému týmu, a to včetně náhradníků, kteří se tentokrát do hry bohužel nakonec nedostali, patří obrovský dík a pochvala. Tenhle tým má věkový průměr 16 let a myslím, že pokud hráči u korfbalu vydrží a budou na sobě chtít pracovat ještě víc než v letošní sezóně, můžou myslet časem třeba ještě výš, než na bronzové medaile. A stejně jako vždy ani tentokrát opravdu nemohu zapomenout na úžasné fanoušky, kteří hnali své hráče k vítězství a i jim tak patří kousek toho bronzu z medailí. Díky moc za tohle vítězství i za celou sezónu.