Autor: Ondra | Vydáno: 7.9. 2015 21:26 | Adresa: http://www.korfbalbrno.cz/clanek-dalsi-letosni-zlato-mayor-cup-2015-724.html

Další letošní zlato - Mayor Cup 2015!

Do třetice všeho dobrého i zlého. To by letos mohlo platit pro brněnský korfbalový klub. Třikrát dobýval mistrovský titul, až třetí pokus byl úspěšný. Třikrát se také zúčastnil největšího středoevropského korfbalového turnaje - tradičního Mayor Cupu v Prievidzi. Po předloňském 4. místě a loňském stříbru jsme dosáhli konečně na zlato i na této akci, která je fantstickou prověrkou formy před začínající sezónou.

 

Na turnaj jsme odjížděli sice bez 2 zraněných kluků a kromě Sláva také bez slovenských opor, ale jinak v kompletní sestavě a s o to větší chutí na pořádné zápasy. Ráno v sobotu se tak sešla děvčata ve složení Eliška, Eva, Štěpa, Petra, Barča a kluci - Ondra, Martin, Roman, Jirka a na místě se připojil Slávo. Původně plánoval znovu nastoupit i Kuba,ale nemoc, která ho skolila těsně před odjezdem nakonec znamenala, že se zhostil "jen" role trenéra. Výpravu doplňoval zraněný Honza a rozhodčí Lukáš. Navíc jsme se na místě mohli spolehnout na posily z řad mladých reprezentantů a reprezentantek do 19 let, kteří se tunaje účastnili s výběry ČR také. Jak se nakonec ukázalo, bylo to velmi dobře.

Los skupiny k nám byl přívětivý a věděli jsme, že soupeři by nás neměli vážněji ohrozit na postupu do semifinále. V sobotu nás čekaly tyto zápasy ve skupině:

 

Brno x Nitra   24:5
S druhým slovenským celkem jsme se v prvních minutách trápili, dokonce jsme prohrávali 2:1, když soupeř trefil 2 ze 2 střel. Ale postupně jsme převzali otěže zápasu a postupně decimovali soupeře rychlými přesnými útoky a nekompromisní obranou. Konečné vítězství 24:5 bylo možná až příliš kruté k nadšeně bojujícímu slovenskému týmu.

 

Brno x SZAC Blackadder   16:2
Zase se nám nepovedl vstup do utkání, zase jsme ale brzy nenechali nikoho na pochybách, kdo je na hřišti pánem. Soupeř měl ve svém středu velmi šikovné hráče, kteří tvoří jádro celku maďarského vicemistra SCAZ 1908, jenže se mu jednak nedařilo v zakončení a navíc naše obrana byla prakticky neprostupná. První poločas byl sice z naší strany rozpačitý (6:1), ale ve druhé půli už hrací ploše vládl jen brněnský tým.

 

Brno x Maďarsko U19   18:1

Pozdě večer začínal zápas s mladými maďarskými reprezentanty. Papírově nejslabší soupeř ale rozhodně nebyl zpočátku snadným soustem. Opět na začátku ukázal, že se s nimi musí počítat, zejména kluci byli velmi pohybliví a bojovní, ale to na zkušenosti a střeleckou kvalitu Brna nestačilo. Brněnští hráči se už totiž během dnes ve čtverkách výborně sehráli a místy předváděli doslova exhibiční kousky. Ve druhé půli dostaly na hřišti prostor i mladé brněnské reprezentantky Vendy s Domčou a ukázaly, že i ony mohou s klidným srdcem bojovat o místa v sestavě dospělých.

 

Semifinále
Brno x Polsko   19:8
Semifinálový duel už sliboval velmi pěknou podívanou. Polská reprezentace v sobotu v napínavém duelu porazili domácí Prievidzu a brousili si zuby i na nás. To už bohužel v našich řadách chyběla Eva, která si z předchozího večera odnesla vyvrtnutý kotník. Začátek byl opět velmi vyrovnaný, jakoby brněnští hráči vždycky potřebovali nějaký čas na rozkoukání. Postupně se ale na hřišti roztočil obrovský brněnský kolotoč. Hráči hráli s obrovským zaujetím, bojovností a hlavně téměř neomylně v zakončení i v obraně. Nejlepší polský střelec byl naprosto vymazaný ze hřiště a po 15 minutách střídal. Obrana ve většině případů soupeře ani nenechala zakončit. Útočníci předváděli rychlou a přesnou kombinační hru s překvapivými zakončeními. Zkrátka radost pohledět. Osm minut před koncem už byl rozdíl desetibodový a na hřiště se opět podívaly mladé brněnské naděje. Košů sice už moc nepřibylo, ale jasné vítězství nad nepříjemným soupeřem nás posunulo do finále.
Diváci se po utkání dokonce shodli, že šlo o nejhezčí zápas turnaje, byť nakonec rozdíl ve skóre byl výrazný.

 

Finále
Brno x Znojmo 15:12
V repríze loňského finále se střetly dva jihomoravské celky, které se dobře znají. A bylo to na hřišti také vidět. Oproti semifinále ubylo pohledných kombinací, hráče víc svazovala nervozita a nepřesnosti. Tak jako se celý turnaj dařilo střelecky prakticky všem hráčům, najednou byla jistota pryč a nebyli jsme často schopni trefit ani obroučku. Ale bojovnost brněnským hráčům nechyběla a právě ta tvořila rozdíl mezi oběma soupeři. Postupně jsme si začali vytvářet mírný náskok, který v poločase byl 2 body. Ani ve druhé půli jsme soupeře nepustili blíž než na rozdíl 2 košů, i když se jedné čtverce dlouho nedařilo střelecky prosadit. Druhá čtverka je nejen držela dobrou obranou, ale navíc prakticky neomylně z každého útoku skórovala. Zejména poslední vteřiny duelu sehrál tým téměř profesorsky, jistě si podržel vedení a vítězstvím 15:12 potvrdil svoji dominanci na turnaji.

 

KK Brno tak poprvé v historii získalo trofej starostky města Prievidze a připsalo si na listinu úspěchů dosažených v letošním roce další zlatou řádku.