Autor: Peter | Vydáno: 20.5. 2016 19:00 | Adresa: http://www.korfbalbrno.cz/clanek-pozvanka-na-sportovni-den-brno-v-pohybu-781.html

Pozvánka na sportovní den Brno v pohybu

V sobotu 21. května se v areálu Sokola na Kounicově ulici uskuteční akce s názvem Brno v pohybu. Prezentovat se bude hned několik sportovních disciplín, tradičních či méně tradičních. A mezi nimi nebude chybět ani korfbal, který bude reprezentovat náš klub KK Brno. Organizátoři každému účastníkovi položili několik otázek a za nás na ně odpověděl trenér A týmu a také místopředseda klubu, Jakub Máša.

 

Jaké je vaše životní motto?
Hraju korfbal, pojď si ho zkusit se mnou! Kluci s holkama. Holky s klukama.


Představte svou sportovní disciplínu:
Korfbal je jedinou výhradně smíšenou míčovou kolektivní hrou na světě. Vznikl v Nizozemí v roce 1902 pro potřeby nově zavedeného koedukovaného (smíšeného) vyučování na nizozemských školách. Záměrem bylo podpořit kolektivní způsob hry a rovnoprávnost všech hráčů vzhledem k jejich pohlaví, věku a tělesnému vzrůstu. Korfbalové týmy jsou proto složené z žen a mužů, kteří mají rovnocenné herní podmínky a role. Pravidla korfbalu jsou založena na rovnosti a spolupráci, jako na výchozích postulátech. Tým tvoří osm hráčů - čtyři ženy a čtyři muži. Koše jsou umístěné uvnitř hrací plochy, což umožňuje střelbu z kteréhokoliv úhlu. Hráči, rozdělení na čtveřice, plní útočné nebo obranné role, po dvou vstřelených koších se útočníci a obránci vymění. Hráči mohou bránit pouze protihráče stejného pohlaví a ve hře je zakázáno jakékoli násilí.


Co na této disciplíně máte nejraději a proč se jí osobně věnujete?
Tento sport je moje srdeční záležitost už od dětství. V korfbale je důležitá spolupráce všech na hřišti, každý hráč je důležitým článkem celku. Díky tomu je tento specifický sport krásný a vytváří se v něm spousta dobrých přátelství, bez kterých „prostě nemůžete žít" :-).

 

Proč by se jí měli lidé věnovat? V čem tkví její přednosti? Čím je atraktivní?
Rychlý, atraktivní sport, při kterém prohýbete celé tělo, zaměstnáte mozek, poznáte spoustu skvělých přátel a navíc se dobře pobavíte. Předností je podle mě smíšené družstvo, má to své kouzlo, když se na hřišti i mimo něj musejí domluvit opačná pohlaví. A mohou spolu hrát sourozenci či manželé!


Na co se mohou těšit návštěvníci Brna v pohybu? Co pro ně připravujete?
Budeme pro Vás mít nachystané koše i míče různých velikostí. Můžete si na vlastní kůži vyzkoušet střelbu, ale i zahrát krátký zápas, ať už Vám je 5 nebo 50 let, a ať už jste holka nebo kluk.

Co pro vás obecně znamená sport?
Sport je pro mě styl i smysl života. Naučí Vás všemu, co v životě potřebujete!


Proč by podle Vás měli rodiče od útlého mládí vést své děti k aktivnímu životu stylu?
Prvotně je pohyb důležitý pro udržení zdraví každého z nás a je důležité, aby se pro děti stal každodenní samozřejmostí. A navíc, jak jsem již zmínil, sport naučí děti spoustu dovedností potřebných pro život. Například režim, odpovědnost, spolupráci a v neposlední řadě díky němu vznikají dobrá přátelství na celý život!


A proč je podle Vás důležité, aby i dospělí nevypadli z aktivního životního rytmu?
Část odpovědi jsem napsal v předchozí otázce. Ale dovolím si podotknout důležitou poznámku, rodiče, by měli jít svým dětem příkladem. Když bude sportovat rodič, pro dítě to bude přirozené a snáze se k němu přidá.